Dünyanın En İlginç Festivalleri

Dünyanın çeşitli yerlerinde belli bir gün ya da haftada geleneksel olarak festivaller düzenleniyor. Çeşitli olaylara dayanan ya da tamamen eğlence amaçlı düzenlenen bu birbirinden ilginç festivalleri sizin için derledik. İşte sizin için seçtiğimiz dünyanın en ilginç festivalleri

Hindistan/Holi Festivali

En muhteşem görüntülere sahip festivallerden biri olan Holi Festivali, Hindistan’da kışın bitişini ve yazın gelişini kutlamak amacıyla yapılıyor. Bir gün önce dini ritüeller yerine getirildikten sonra meydanda herkes birbirine renkli toz boyalar atarak eğleniyor. Bu renkli boyalar sonucunda da ortaya muhteşem bir görüntü çıkıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/renklerin-icinde-holi-festivali-40736469

Tayland/Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri

Tayland’da aynı zamanlarda düzenlenen bu iki festival de dilek dileme üzerine kurulu. Kasım ayına denk gelen bu festivallerin birinde sepete mumlar ve tütsüler konularak nehre bırakılıyor. Aynı zamana denk gelen bir diğer festival olan Yi Peng festivalinde de aynı mantıkla dilek dilenerek uçurulan fenerler gökyüzüne bırakılıyor.

https://www.denizhummasi.com/loi-krathong-ve-yi-peng-festivalleri/

İspanya/Domates Festivali (La Tomatina Festival)

Dünyanın en ilginç festivalleri arasında gösterilen bir diğer festival de İspanya’da düzenlenen domates festivali. Ağustos yılının son çarşambası yapılan bu festivalin tek amacı eğlence. Üstelik son zamanlarda biletli olmaya da başlamış. İnsanlar bir araya gelerek birbirlerine domates fırlatarak eğleniyor.

https://www.haber365.com.tr/kultur-sanat-haberleri/domates-festivali-la-tomatina-h94646.html

Güney Kore/Boryeong Çamur Festivali

En faydalı festivallerden biri olan Çamur Festivali, Güney Kore’de Temmuz ayının sonunda yapılıyor. İnsanların eğlenmesi ve aynı zamanda çamurun minerallerinden faydalanması için meydana çamur yığılıyor. Böylece insanlar hem eğlenirken hem de çamur banyosu yapmış oluyor.

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/guney-korede-camur-festivali,iyHiONJU-EKcgmGvdsxCPg

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply