Dekorasyonda Retro Stili Nedir?

Dekorasyonda Retro stili son birkaç yıldır oldukça sevilen bir stil. 50’lili yıllardan 80’li yıllara kadar olan dönemi yansıtan bir dekorasyon tarzı olan Retro, canlı renkleri ve o döneme ait mobilya modellerini içeriyor. Hem enerjik hem karakterli hem de eskiyi çağrıştıran bir ev dekorasyonu hayal ediyorsanız siz de Retro stili tercih edebilirsiniz.

Living Room Amazing Retro Living Room Decorations Design Ideas for Living Room Vintage Decorating Ideas

Dekorasyon dünyasında her ne kadar eskiye dönüş yaşansa da bu nostaljik stilleri olduğu gibi evinizde uygulamanız gerekmez. Dekorasyonda geriye dönüşün en güzel yanı, günümüze uyarlanıyor olmasıdır. Evinizin tamamen 60’lı yıllardaki bir evle aynı görünmesi düşünülemez. Bunun için her şeyi dozunda seçmeli ve modernlik ile Retro görünümü bütünleştirmelisiniz.

rachel-reider-modern-retro-style-decor-zebra-side-chair-accent-piece

Bunu yapmak için canlı renkleri kullanabilir, o dönemin mobilya tarzını yansıtan eşyalar kullanabilir ve pop-art aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda popüler olan patchwork trendini evinizde uygulayarak Retro bir görünüm yaratabilirsiniz. Yamalı halı ya da koltuk takımları ile renkliliği de yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra geometrik desenler, çizgiler ve çiçek desenleri de Retro stilde tercih edilen detaylar arasında yer alıyor.

0439c33b74d5f48768fbb13189b162e0

Evinizi Retro stile göre döşerken tercih edebileceğiniz en güzel renkler ise hiç kuşkusuz hardal sarısı, indigo mavisi, mor, kırmızı ve yeşildir. Tekdüze bir görünüm yerine bu renkleri harika bir şekilde harmanlayarak dinamik bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

landscape-1493759147-vintage-kitchen-design-ideas

Aksesuar olarak çerçeveler kullanabilir, gösterişli aynalar tercih edebilir ya da pop-art tablolarla evinize renk katabilirsiniz. Retro bir mutfak dekorasyonu için mutfak dolaplarınızı pastel renklerden seçebilirsiniz. Beyaz eşyalarınızı da renkli seçerek kendinize harika bir Retro mutfak dekorasyonu yapabilirsiniz. Kırmızı buzdolabı ya da pembe küçük mutfak aletleri harika bir seçenektir.

54eb906bcac78_-_glamping-camper2-xln

Yatak odası için de tercih edeceğiniz mobilyalar ince ve zarif olmalıdır. Bunun için yatağınızı ince ayaklı, demir başlıklı modellerden seçebilirsiniz. Desenli perdeler, Retro bir makyaj masası, geometrik şekilli tablolar ve antika aksesuarlar ile yatak odanızı da bu stile göre dekore edebilirsiniz.

Dekorasyonda konusunda daha fazla fikir edinmek için daha önce derlediğimiz Dekorasyonda İngiliz Country Stili Nedir? Başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply