Dekorasyonda İskandinav Stili, Ev Dekorasyonu Önerileri

Evinizi yenilemek ya da dekorasyonda değişiklikler yapmak istiyorsanız son zamanların en sevilen dekorasyon stillerinden biri olan İskandinav stilini yakından incelemeye ne dersiniz?

Dekorasyonda İskandinav Stili Nedir?

http://www.brandlifemag.com/wp-content/uploads/2016/01/iskandinavdekor_18-1170×780.jpg

İskandinav stili genel olarak soğuk ülkelerin kültürlerinin dekorasyona olan yansıması anlamına geliyor. Soğuk renklerin ve minimalliğin ön planda olduğu bu stilde soğuk görünümü kırmak için ahşap ve kürkler de kullanılıyor. Temelinde sadeliğin ve minimalistliğin yer aldığı bu stil, evlere son derece modern ve şık bir hava katıyor.

Dekorasyonda İskandinav Stili Nasıl Uygulanır?

http://i.mahmure.com/g/2014/10/23/deko_18afefdf-ed39-4df4-b6fb-b0c6b2213b23_1.jpg

Peki evinizi bu stile göre düzenlemek için neler yapmak gerekir? Öncelikle bu stilde en çok kullanılan renkler; beyaz, gri, grimsi mavi, lacivert gibi soğuk alt tonlu renkler. Beyazın hakimiyetinde bir oturma odası tasarlayarak diğer aksesuar ve detayları gri ya da lacivert renklerden seçebilirsiniz. Soğuk renklerin kullanımını dengelemek amacıyla mobilyalarda ahşap kullanabilir, kilim veya halı olarak kürkler kullanabilir ya da hafif hafif sıcak alt tonlu renkler kullanabilirsiniz.

http://www.aysha.com.tr/wp-content/uploads/2017/07/346204.jpg

Bu stilin en önemli özelliklerinden biri de konforu ön planda tutuyor olmasıdır. Seçtiğiniz yatak modelinden koltuk takımına kadar genel olarak rahat tercihler yapabilirsiniz. Salonunuz ya da yatak odanız İskandinav stiline göre düzenlendiyse genel olarak rahat, huzur verici, konforlu ve dingin bir hava oluşur. Eğer bir dekorasyon stilinden istediğiniz buysa İskandinav stili sizin için uygun demektir.

http://4.bp.blogspot.com/-esA-PfEzHvY/U-pd8NCp3FI/AAAAAAAADmo/_z4lgLccR2w/s1600/iskandinav-dekorasyon-salon.jpg

Kış günlerinde hayvan postu ya da kürklü (sahte olması şartıyla) kilimler kullanabilirsiniz. Her ne kadar İskandinav stili genellikle kış mevsimini anımsatsa da yaz aylarında ufak düzenlemelerle de bu stili kullanabilirsiniz. Örneğin yaz mevsiminde kürklü kilimler yerine daha geleneksel desenleri olan hafif kilimler kullanarak dekorasyonu ısıtabilirsiniz. Bu stilde gelenekselle modern olanı bir arada kullanabilirsiniz. Beyaz duvar ve zemin üzerine vintage bir ahşap orta sehpa kullanabilirsiniz. Eskitme taşlarla döşenmiş bir duvar üzerine siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bir çerçeve köşesi yapabilirsiniz.

Evinizi düzenlerken daha fazla fikir edinmek istiyorsanız daha önce derlediğimiz Ev Dekorasyonu İçin Ikea Hack Fikirleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.