Dark Shadows Yorumu

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Seth Grahame-Smith
Oyuncular: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Eva Green, Christopher Lambert, Chloe Grace Moretz, Alice Cooper

Fatih’in Puanı: 6/10
Imdb puanı: 6.5/10

Kalıplara sığmayan kendine has bir dünya betimleyen Tim Burton ve onun vazgeçemediği dünya starı ve acayip karakterlere bürünme konusunda bir numaralı aktörü Johnny Depp’in son filmi “Dark Shadows” yılın bomba adaylarından biri olarak gösterime girdi. Film bu iki ismin iş birliği ve yanlarına aldıkları unutulmaz oyuncuların yer aldığı sağlam cast ile (Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Eva Green, Christopher Lee) beklentileri yukarıda tutmamıza neden olmaktadır. Ancak karşımızda çok vasat bir hikaye ve ondan da kötü yazılmış bir senaryo olması sebebiyle film, oyuncu performansları ve Tim Burton’ın eşsiz hayal gücüne rağmen maalesef belli bir dereceye kadar memnun edebilmektedir.

 

[imagebrowser id =28]

 

Yönetmen her zaman hayal gücünü sınırsız bir şekilde kullanabileceği senaryolar seçer. Bunlar arasından, cani bir berberin müzikali (sweeney todd), çikolata ve şeker dünyası (Charlie and the chocolate factory) ve Alice in Wonderland gibi filmlerinde hayal dünyasını bir şekilde gerçek dünya ile birleştirmeyi başarmıştır. Ancak Dark Shadows maalesef hayal gücü-gerçeklik karışımını biraz fazla cıvıklaştırmaktadır. Filmin çoğunda Vampir ve cadı arasındaki çekişmeyi izlediğimizi zannederken birden bire ortalığı her çeşit ölümsüzün kaplaması, 200 yıl sonra mezarından kalkan vampirin Mc Donalds’ın M’sini Mephistotales’in işareti sanması gibi (tabi sahneyi Johnny Depp’in mimikleri kurtarıyor bir ölçüde) sulu olaylar bolca mevcut.

 

Bunun üzerine bir de senaryonun, karakterleri tam olarak anlatamaması (vampirin sık sık iyi bir adam olduğu vurgulanırken aynı zamanda masum hippileri katletmesi gibi) ve hiç vakti olmadığı halde aşka yer vermeye çalışıyor olması (filmde hiçbir iletişim veya yakınlaşmaları olmadığı halde Victoria’nın Barnabas’a aşık olması gibi) sırıtan ve filmi zayıflatan etkenler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Tabi en nihayetinde filme çok ciddi bakmıyorsanız bu bir Tim Burton filmi… Bu sebeple eğleneceğinize emin olabilirsiniz. E bir de Johnny Depp’i vampir rolünde kaçırmak olmaz değil mi?

 

Fatih Ön

O biir sinema sever, o biir beyazperde tutkunu, o biir Star Wars hayranı. O Fatih Ön. Girizgahtan da anlaşılacağı üezre Fatih aramıza Kültür-Sanar neferi olarak katıldı. Kendisine acar sinema eleştirmeni de diyebiliriz. Zira 2008 yılında kitleleri peşinden sürükleyen sinema-eleştiri blogu "focks.org" un kuruculuğunu yapmıştır. Hayat şartları Kadınım Mutluyum' da tekrar sinema, tiyatro ve bilumum görsel sanat haberleri ve yorumları için okuyucu karşına çıkarmıştır. Akademi mail adresini sır gibi gizlese de [email protected] adresini seve seve siz sevgili okuyucularıyla paylaşmıştır.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.