Chicago Müzikali

İzlediğim müzikallerin en iyilerinden biri. Şarkılar harkulade. Kukla sahnesi her zaman çok hoşuma gider. Roxie Hart’ı tanıyınca bir kadın neden cinayet işler sorusunu yaklaşacak,  Velma Kelly ile show dünyasının gizemini çözecek, Billy Flynn ile avuklatlık mesleğine bir geçiş yapacaksınız. Chicago Müzikali yakın bir zamanda Türkiye’deydi. Defalarca filmini izlemiş biri olarak ben de oradayım. Şahaneydi.  Doyasıya müzik, doyasıya tiyatro ve doyasıya dans.

 

 

CHICAGO MÜZİKALİ’NİN ÖYKÜSÜ

Chicago müzikali, 1924 yılında Chicago Tribune gazetesi için Beulah Annan ve Belva Gaertner isimli kadın katillerin mahkemelerini izlemek üzere görevlendirilen Maurine Dallas Watkins isimli gazete muhabirinin aynı isimli oyununa dayanmaktadır. Watkins her iki davanın da sansasyonel yönlerine ve bu iki “Jazz bebeği”nin yaşantısına odaklanır.

 

 

1996’da yeniden sahnelenmeye başlanan müzikal, 12 Ocak 2010 itibariyle toplam 5.400’ün üzerinde sahnelenmiştir. Broadway tarihinde en uzun süredir sahnelenen 6.prodüksiyon ünvanını elinde bulunduran CHICAGO, 2002 yılında filme çekilir. Rob Marshall tarafından yönetilen filmin başrollerinde Catherine Zeta-Jones (Velma Kelly), Renée Zellweger (Roxie Hart), Richard Gere (Billy Flynn), John C. Reilly (Amos Hart) ve Queen Latifah (Matron Mama Morton) rol alırlar. Film, aralarında En İyi Film (Martin Richards) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Catherine Zeta Jones) ödüllerinin de bulunduğu 6 dalda Oscar kazanır.

 

 


 

Emine Yılmaz

O bir müzik aşığı o bir sinema sever, o bir tiyatro sever o bir müzikal müptelası o bir toplum gönüllüsü, o; sokakların her geçen gün daha da aradığı toplum gönüllüsü bir kültür elçisi... Bu bölümü onun gibi birine emanet etmemiz tesadüf değil. Zira kendisi İTÜ Müzikal Topluluğu Kurucusu. Onun hakkında konuşacak çok şey var. Ne yazıkki yerimiz dar.

No Comments Yet

Leave a Reply