Bologna’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Orta Çağ mimarisine hayransanız İtalya’nın kuzeyinde yer alan Milano’nun hemen yanındaki şehir Bologna’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. İtalya’nın en sakin şehirlerinden biri olan Bologna, hem yeme-içme hem de tarihi yapıları gezme açısından çok zengin bir şehir. İşte sizin için derlediğimiz Bologna’da gezilecek yerler listesi.

Piazza Maggiore 

https://visitupbologna.com/tour-storico-di-bologna/piazza-maggiore/?lang=en

Bologna’nın ana meydanı olan Maggiore, Orta Çağ mimarisinin büyüleyici görünümünü gözler önüne seriyor. Dört bir tarafı tarihi yapılarla süslü bu meydan, şehrin kalbi denilebilir. Bu meydanda yer alan San Petronio Bazilikası da görülmesi gereken yerlerden.

San Petronio Bazilikası

https://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe/basilica-san-petronio-biggest-church-world-if-pope-had-allowed-it-005646

Bu muazzam bazilika, Bologna’nın en büyük kilisesi olmasının yanında aynı zamanda dünyanın en büyük 5. kilisesi olarak biliniyor. Ücretsiz girişi bulunan bu muhteşem kiliseyi mutlaka ziyaret edin.

Palazzo Del Podesta

http://www.avrvm.eu/palazzo-del-podesta/

1200’lü yıllarda inşa edilen bu yapı da belediye binası olarak yapılmış. Ancak şimdilerde özel sergiler ve etkinlikler için kullanılıyor.

Nettuno Meydanı

http://www.italyaucakbileti.com/lezzeti-tarihi-icinde-barindiran-sehir-bologna/

Nettuno Meydanı’nın en önemli özelliği Neptün Çeşmesi’nin burada yer alıyor olması. Bu muazzam çeşme 1566 yılında inşa edilmiş.

Venedik Penceresi

https://www.lezzetlizamanlar.com/2018/11/18/bologna-gezi-notlari-itlayanin-bilgili-sisman-kirmizi-sehri/

Bologna’nın en meşhur yerlerinden biri de bu muazzam pencere. Bir Venedik görünümüne sahip olan bu pencere turistlerin en çok fotoğraf çekildiği yerlerden biri.

Le Due Torri

https://www.bolognawelcome.com/en/home/discover/places/architecture-and-monuments/towers/le-due-torri-garisenda-e-degli-asinelli/

Bologna kuleleriyle ünlü bir şehir. Eski tarihlerde 180 tane kule bulunan bu şehirde şimdilerde 24 tane bulunuyor. En ünlüleri de bu ikiz kuleler. Bologna’da gezilecek yerler arasında bu ikiz kuleler de yer alıyor.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.