85. Akademi Ödülleri’nden Beklentilerimiz

Geçtiğimiz pazar günü verilen Amerikan Senaristler Birliği (Writers Guild Of America) ödüllerinden sonra, Akademi Ödülleri için geri sayım başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sinemaseverlerin tatmin olmadığı adaylıklarla karşı karşıyayız. En iyi film, en iyi yönetmenlik başarısı ve özellikle yardımcı oyunculuklarda bu sene hayal kırıklığı yaşadığımı belirtmeliyim. (Geçtiğimiz yılın ödüllerinin kime gittiğini hatırlamak için tıklayın.)

Bu hayal kırıklıklarından en büyükleri, çektiği filmlerle kendini çoktan ispatlamış ve son filmi “The Master” ı ustalıkla yönetmiş Paul Thomas Anderson ile “Argo” da kendisinden umulmayacak bir şekilde yılın en iyi yönetimlerinden birini gerçekleştirmiş ve önemli bir çok ödülü toplamış Ben Affleck’in en iyi yönetmenlik başarısı adayları arasında olmayışlarıdır. Öte yandan gerçekten güzel filmler olan ama yılın en iyileri arasında da olamayacak “Flight”, “Lincoln” ve “Zero Dark Thirty” filmlerinin en iyi film adayları koltuklarında yer alması gerçekten üzücü bir durum.

Bütün bunlara rağmen beni en çok şaşırtan ise hem erkek hem de kadın yardımcı oyuncu adaylıklarıdır. Yardımcı oyuncudan beklenen başrol oyuncusu ile birlikte filmi taşıyan bir performans sergilemek hatta başrol oyuncusunun da önüne geçebilmektir. (Bknz, “Inglourius Basterds” daki performansı ile Christoph Waltz) Her iki adaylığa da baktığımızda beşer adaydan dördünün bu seçeneklere yaklaşamadığını görüyoruz. Öyle ki erkek oyuncu dalında Christoph Waltz (Django Unchained) ve kadın oyuncu dalında da yarım saatten az bir süre almasına rağmen Anne Hathaway (Les Misrables) ödülleri kazanacak banko isimler gibi durmaktadırlar.

Sonuç olarak memnun olsak da olmasak da yine akademi ödülleri gecesinin keyfini sürmek bizim elimizde. Bira ve cips eşliğinde arkadaşlarla birlikte bol eleştiri ortamında güzel bir gece geçirmek dileğiyle…

YILIN EN İYİ FİLMİ

Tahmin: İstatistikler en iyi yönetmenlik başarısı dalında aday olmayan bir filmin şansının az olduğunu gösterse de bu sene önemli hemen hemen her ödülü toplayan “Argo” muhtemelen Oscar heykelciğini de koleksiyonuna katacaktır.
Benim Tercihim: Hikayenin sonundaki tatminsizliğe rağmen Tarantino bu yıl deyim yerindeyse yine yıktı geçti. Akademi bir gün bu adamı ödüllendirecek mi bilmiyorum ama bana göre “Django Unchained” yılın en iyi filmidir.

EN İYİ YÖNETMEN

Tahmin: Paul Thomas Anderson ve Ben Affleck yok. Dolayısıyla tahmin edilmesi en zor dal diyebilirim. Ang Lee adaylar arasında en favori olanı diye düşünüyorum.
Benim Tercihim: 165 dakikalık uzun metrajı soluksuz izlememizi sağlayan; şahane oyunculukları etkileyici sahnelerle sunan; komedi, eğlence ve dramı enfes müziklerle harmanlayabilen Quentin Tarantino’dan başkası değil tabi ki.

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Tahmin: Tüm oklar Daniel Day-Lewis’i gösteriyor.
Benim Tercihim: Evet Daniel çok başarılıydı ama Freddie Quell gibi zor bir karakteri adeta yaşayan Joaquin Phoenix kesinlikle son yılların en başarılı performansını gösterdi.

EN İYİ KADIN OYUNCU

Tahmin: Jennifer Lawrence-Jessica Chastain arasında geçecek kapışmada Lawrence bir adım önde
Benim Tercihim: Performansından çok etkilendiğim Jennifer Lawrence bence de daha iyi bir tercih olur.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Tahmin: Gerçekten muamma… Oyuncular birliği Tommy Lee Jones dedi. Bekliyoruz.
Benim Tercihim: Leonardo Dİ Caprio ve Jamie Foxx ile kapışan ve yine büyüleyen Tarantino’nun yeni gözdesi Christoph Waltz’a bu ödül gitmezse kavga çıkarırım.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Tahmin: En banko ödül bu olsa gerek. İstisnasız Anne Hathaway
Benim Tercihim: Akademi ile tek ortak noktamız.

Bakalım bu sene Oscar heykelciği kimlerin hayallerini süslemeyi bırakıp milyon dolarlık ödül vitrinini süslemeye başlayacak.

Fatih Ön

O biir sinema sever, o biir beyazperde tutkunu, o biir Star Wars hayranı. O Fatih Ön. Girizgahtan da anlaşılacağı üezre Fatih aramıza Kültür-Sanar neferi olarak katıldı. Kendisine acar sinema eleştirmeni de diyebiliriz. Zira 2008 yılında kitleleri peşinden sürükleyen sinema-eleştiri blogu "focks.org" un kuruculuğunu yapmıştır. Hayat şartları Kadınım Mutluyum' da tekrar sinema, tiyatro ve bilumum görsel sanat haberleri ve yorumları için okuyucu karşına çıkarmıştır. Akademi mail adresini sır gibi gizlese de [email protected] adresini seve seve siz sevgili okuyucularıyla paylaşmıştır.

1 Comment

Leave a Reply