Vintage Koltuk Takımlarına Şans Verin

Salon ve oturma odası evlerde dekorasyonuna önem verilen, şık mobilyalar ile döşenmiş, evde geçirilen vakitlerinin büyük bir kısmında bulunulan odalardır. Bu nedenle oturma odası ve salon dekorasyonunda tercih edilen mobilyalar ve mobilya tarzları büyük önem taşımaktadır.

Vintage koltuk takımları, geçmiş yıllarda üretilen klasik mobilya tasarımlarını yansıtan, ahşap detayları bulunan koltuk takımlarıdır. Genel olarak koltuk takımı satan firmalarda klasik tarz koltuk takımları, ahşap kısımları bulunan koltuk takımları vintage tarz koltuk takımı olarak isimlendirilmektedirler.

Vintage dekorasyon akımının tarihinin çok eski zamanlara dayandığı düşünülse de 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış bir akımdır. 1990’lı yıllarda kullanılan mobilyalar ve dekorasyon fikirleri vintage dekorasyonu oluşturmaktadır. Eğer evinizde farklı bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız vintage dekorasyona ve vintage koltuk takımlarına şans verebilirsiniz.

Salon ve oturma odalarında vintage dekorasyon oluşturulmak istendiğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle yaşam alanınızda yapacağınız değişiklik tüm mobilyaları içerecek mi yoksa yalnızca dekorasyon havasının mı değiştirilmek istendiğine karar verilmelidir. Eğer mobilya değişikliği yapılacaksa oluşturulmak istenen dekorasyona sahip koltuk takımı tarzları arasından koltuk modeli seçilmelidir. Koltuk modelinin ve koltuk renginin seçilmesinin ardından halılar ve perdeler, aksesuarlar ve diğer çeşitli mobilyalar birbirleri ve koltuk takımı ile uyumlu seçilmelidir. Öncelikle koltuğun seçilmesi sayesinde diğer mobilyalar ve aksesuarlar arasında bir uyum sağlanabilir.

Vintage dekorasyonda genel olarak vintage koltuk modelleri oldukça gösterişli ve şıktır. Diğer seçeceğiniz halı ve perdeler, aksesuarlar biraz daha sade seçilebilir. Bu sayede koltuğun modeli ve özellikleri göz önüne çıkacaktır.

Yaşam alanlarınıza yeni bir koltuk takımı seçerken, farklı tarzlar arasında kararsız kalabilirsiniz. Ancak bu ayrımı yapabilmek adına sizlere vintage koltuk takımlarını anlatırken, modern koltuk takımlarının da tarzını göstermek gerekecek. Modern koltuk takımlarına örnek olabilecek modelleri keşfetmek için lütfen tıklayın.

Modern koltuk takımları
Yakindan incelemek icin Asya Modern Koltuk Takimi

Vintage koltuk Takımı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vintage koltuk takımı seçilirken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat ederek eviniz ve kendiniz için en uygun olan koltuk takımına karar verebilirsiniz.

Vintage koltuk takımı seçerken öncelikle bu tarzda üretilen mobilyalar arasında genel bir model ve renk araştırması yapmanız gereklidir. Bazı tarzlarda belirgin olarak bir renk koltuk tarzını ve modelini daha güzel ortaya çıkartmaktadır. Daha sonra mağazaları dolaşarak kafanızda oluşan modelde koltuk takımı seçiminde bulunabilirsiniz.

Vintage koltuk takımları genellikle kol kısımları ve ayakları başta olmak üzere ahşabı bol olarak gördüğümüz koltuk takımlarıdır. Mobilyaların ahşap kısımlarında kullanılan ahşabın kalitesi koltukların genel kalitesinde önemli bir unsurdur. Ahşap kısımlarındaki işçilik, kullanılan malzeme kalitesi ile vintage koltukların genel duruşunda çok önemlidir.

Diğer koltuk seçimlerinde önemli olduğu gibi vintage koltuk seçiminde de koltukların oturum sertliği önemli bir unsurdur. Sert koltuklarda oturmaktan hoşlanan kişiler için yumuşak oturumlu koltuk takımları rahatsız gelecektir. Benzer şekilde soft oturum seven kişiler de sert oturumlu koltuklarda oturmak istemeyecektir. Kendiniz ve evde yaşayan kişilerin ortak fikir ve zevklerine uygun olarak koltuk oturumu seçilip ona uygun oturum özelliğine sahip koltukları inceleyebilirsiniz. Bazı koltuk üretici firmalar istediğiniz modeli, istediğiniz oturum özelliğine sahip süngerler ile üretebilmektedir.

Koltuk seçiminde bulunurken ihmal edilmemesi gereken bir diğer konu kumaşlarının leke tutmayan ve kolay temizlenebilen özelliklere sahip olmalarıdır. Koltuklarda meydana gelen olası lekelerin koltuklardan çıkmaması durumunda rahatsız edici bir görünüme sahip olabilir. Leke tutmayan ve kolay temizlenen kumaşlar sayesinde koltuklarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

Yeni ev düzecek olan kişilerin ve evini yenilemek isteyen kişilerin vintage dekorasyonu ve vintage koltuk modellerini incelemelerini ve daha sonrasında koltuk seçiminde bulunmalarını öneririz.

No Comments Yet

Leave a Reply