Spor Öncesi ve Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor öncesi ve spor sonrası beslenme, sağlık açısından son derece önemlidir. Hem kilo kaybetmek hem de sağlığımızı korumak için aktivite öncesinde ve sonrasında yediklerimize dikkat etmemiz gerekir. Ne aç karınla ne de çok doymuş bir şekilde spora başlamak oldukça yanlıştır. Peki spor öncesi ve sonrası beslenme nasıl olmalı ve neler tüketilmeli?

Spor öncesinde tüketeceğiniz besinler hem size enerji verir hem de yağ yakımını hızlandırır. Bu açıdan ara öğün ya da kahvaltınızı spora yönelik olarak yapmanızda fayda vardır. Aynı şekilde spor sonrası yağ yakımının devam etmesi ve güçten düşmemeniz için doğru besinler tüketmeniz gerekir.

Spor öncesi kahvaltı

Tam bir kahvaltı yapmadan güne başlayamıyorsanız haşlanmış yumurta, 2 dilim tam buğday ekmeği, peynir, ceviz ve portakal suyu tüketebilirsiniz. Vaktiniz varsa bu tarz bir kahvaltı yerine yulaf ve chia tohumunu sütle pişirdikten sonra içine elma, ceviz ve bal katarak tüketebilirsiniz. Daha doyurucu kahvaltı seçeneği ise yumurta ve yulafı çırptıktan sonra tuz ve karabiber ekleyerek omlet olarak pişirmek. Ekmeksiz şekilde tüketebileceğiniz bu omlet spor öncesinde size enerji verir. Tatlı ile enerjik olanlar ise bir tam buğday ekmeği üzerine fıstık ezmesi sürüp muz ile tüketebilir.

Eğer kahvaltıyı erken yaptıysanız spora gitmeden yarım saat önce bir ara öğün ile enerjinizi toplayabilirsiniz. Bunun için bir su bardağı süt ve bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Galeta ve ayran, haşlanmış yumurta ve tam buğday ekmeği, yarım avokado, ekmek ve lor peyniri ya da karışık meyveleri içeren bir taze meyve suyu tüketilebilir.

Spor sonrası beslenme

Spor sonrasında mutlaka protein içerikli besinler tüketmek gerekir. Bunun için kepekli makarna, ızgara köfte ya da et ve salata en ideal seçenektir. Bunun yerine 1 bardak ayran, bulgur pilavı ve ızgara tavuk da tercih edilebilir. Ağır bir yemek yemek istemiyorsanız avokadolu omlet ve 2 dilim kepekli ekmek tüketebilirsiniz. Izgara somon ya da tonbalıklı sandviç de spor sonrası tüketilebilecek en iyi besinlerdir. Egzersiz sonrası ara öğün tercih etmek isterseniz de süt ve meyve, tost ve ayran, galeta ve ayran gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply