Son Zamanların Popüler İçeceği Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Yeşil çaydan sonra en popüler çaylardan biri haline gelen Matcha çayı, tıpkı yeşil çay gibi yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı özelliğe sahip. Sağlık açısından oldukça faydalı olmasının yanı sıra diyet yapanlar için de son derece destekleyici bir içecektir. Eğer siz de bitki çaylarına ilgi duyuyorsanız bu popüler çayı evinizde en lezzetli şekilde demleyebilirsiniz. İşte matcha çayı nasıl yapılır sorusunun cevabı.

Matcha Çayı Nedir?

  • Matcha tozu Japonya’da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Yeşil renkteki bu toz çay olarak demlenir ve sıcak şekilde tüketilir. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahip olduğu için özellikle kilo vermek isteyenlerin favorisi haline gelen bu çay, diyet ve sporla birlikte tüketildiğinde kilo vermeyi hızlandırır. Yeşil çaya göre çok daha yağ yakıcı olduğunu söylemek de mümkün.

Imperial Matcha (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle su kaynatın ve birkaç dakika kaynamış suyu dinlendirin. Daha sonra suyun içine bir kaşık matcha tozu atın. Bu noktada en önemli şey tozun su ile iyice karışmasını sağlamaktır. Matcha kaşığı olan çırpma telini andıran bu gereç ile tozun iyice karıştırılması sağlanır. Elbette matcha çayı yapmak için bu araca sahip olmak zorunda değilsiniz. Çatal ya da kaşık yardımıyla tozun suya iyice karışmasını sağlamanız mümkündür. İyice karıştırdıktan sonra birkaç dakika demlenmesini bekleyip tüketebilirsiniz.

Kusmi Tea Matcha Set (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Matcha çayı nasıl yapılır konusunda merakınızı giderdiyseniz bu sayısız faydaya sahip çayı tüketmek için vakit kaybetmeyin. Yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra yaşlanmayı yavaşlatan ve sağlık vererek çok daha dinç olmanızı sağlayan bir çay olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğinde bulunan krom, C vitamini, çinko ve magnezyum gibi vitamin ve mineraller sayesinde hiç olmadığınız kadar sağlıklı ve canlı olabilirsiniz. Günde en fazla 2 bardak tüketerek kısa sürede hem fit bir vücuda kavuşabilir hem de çok daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz. Dilerseniz matcha çayı setlerini edinerek çay hazırlama sürecinizi bir ritüele de çevirebilirsiniz. Bitki çayı meraklısıysanız bu çayı mutlaka denemelisiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply