Retro Stili Nedir?

Son yıllarda dekorasyon ülkemizde daha ciddiye alınır bir iş halini aldı. Şimdilerde çok uygun fiyatlı ürünlerle evlerimizi sadece uyuyup uyandığımız yerler değil değerli yaşam alanları haline getirebiliyoruz. Hal böyle olunca dekorasyonda stil nedir hepimizin öğrenmeye hevesli olduğu sorulardan biri oldu. Bugün size benim favorim olan Retro Tarzındaki mobilyalardan bahsedeceğim.

 

 

Kısaca 1950′ lerden 1980′ lere kadar olan yıllar arasında kullanılan dekorasyon anlayışındaki ürünler Retro Stilinde olan ürünleri oluşturuyor. Zaten “Retro” kelime olarak anlamına baktıüımızda geriye bakış anlamına gelmektedir. Retro mobilya da nostaljik ve 1950, 1960, 1970 ve hatta 1980‘lerin stilinin hakim olduğu mobilyalardır. Retro stiline baktığımızda “kendi döneminin pop anlayışını” taşıdığını daha günlük bir tavrın hakim olduğunu gözlemleyebiliriz.

 

 

1950‘ lerin mobilyalarını incelediğimizde modernizm etkilerine gözümüz takılıyor. Parlak, varaklı ağır mobilyaların yerine, kalın baskılı kumaşlar ve duvar kağıtları ağırlık basmaktadır. 1950‘lerin retro stili mobilyalarını, biraz da lokantaların formika kaplı masalarına ve krom bar sandalyelerine borçluyuz.

 


1960‘ lara geldiğimizde de zannederim dönemin de etkisiyle mobilyalar renkler ve motifler daha eğlenceli daha renkli. Çiçek çocukların etkisiyle desenler ve renkli baskılar ön plandadır. Salon düzenlemelerinin vazgeçilmezi alçak sehpalar ve büfeler varlıklarını bu dönemde de devam ettiriyorlar.

 


1970‘ lerde mobilyalar parlaklığını kaybetmiş, daha kalın bir form almıştır. Avokado yeşili, başak sarısı, portakal rengi ve toprak tonları baskın olarak görülmektedir.

 


1980‘ lerde ise “Art Deco” dekorasyonda etkisini yoğun olarak göstermektedir.

 

Ceren Uzuner

Ceren, hayatı dolu dizgin yaşamyı sevenlerden. Kadın olmanın güzelliğini yaşamayı en iyi bilenlerimizden. Ceren bizimle dilediği her konuda yazmak üzere anlaştı. Biz de olur nasıl istersen dedik. Koyu bir Ezginin Günlüğü tutkunu olan Ceren giyinmeyi, şarkı söylemeyi, gezmeyi, aşık olmayı en çok yazmayı ve bizi seviyor. Biz de onu seviyoruz. Umarız siz de seversiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply