Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan ayının gelmesine günler kalmışken sağlıklı beslenmek ve oruç tutarken sağlığımızı kaybetmemek için bazı önemli ipuçlarına ihtiyaç duyabiliriz. İşte Ramazan’da sağlıklı beslenme ve doğru beslenme düzeni için altın öğütler.

Bol Su Tüketin

Ramazan’ın sıcak aylara denk gelmesiyle birlikte terleyerek su kaybetmenin etkisi ile vücut suya ihtiyaç duyar. Bu sıvı ihtiyacını iftar ve sahur arasında 10-12 bardak su içerek karşılamalısınız.

Çay, kahve ve meyve suyu tüketmeyin.

Beslenme düzeninizin ani olarak değişmesiyle kan şekerinizi dengede tutmak için meyve suyu, çay, kahve gibi içecekler yerine soda, ayran gibi daha sağlıklı içecekler tüketebilirsiniz.

Sahura kalkmayı ihmal etmeyin.

Birçok kişi uykusu bölünmesin diye ya da iştahsızlık nedeniyle sahura kalkmaz ya da sadece su içer. Bu 20 saate yakın aç kalmanıza sebep olur ve sağlığınızı tehdit eder.

Sahurda hafif yiyecekler tüketin.

Sahurda sizi tok tutacak ama ağır olduğu için midenize dokunacak yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunun için yumurta, domates, salatalık, ceviz gibi besinlerin yer aldığı hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz.

İftar ile sahur arasında 3 öğün tüketin.

İftarda çok ağır yemek yedikten sonra sahura kadar bu yediklerinizi sindirmeye çalışıyorsanız hata yapıyorsunuz. İftarda çorba, salata gibi hafif yemekler yedikten sonra biraz ara verip ana yemeğe geçebilirsiniz.

İftarda kan şekerini dengeleyecek besinler tüketin.

İftarda bol miktarda beyaz pirinç, beyaz ekmek, makarna gibi yiyecekler tüketirseniz kan şekeriniz dengesizleşir. Bunun yerine tam buğday ekmeği, bulgur pilavı tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı yemekler tüketin.

Ramazan’da sağlıklı beslenme için en önemli tavsiye kızartma, kavurma, şerbetli tatlılar gibi besinleri yoğun olarak yememektir. Bunun yerine her zaman beslendiğiniz gibi beslenmeye devam edebilir ve kontrollü öğünler yapabilirsiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply