Ramazan Ayı İçin 5 Hafif Tatlı Önerisi

Açlığın sonuna kadar hissedildiği ramazan ayı, lezzetli yemeklerin de yapıldığı bir ay aynı zamanda. 17 saat aç kalındıktan sonra bütün lezzetleri tatmak istiyor olsanız da yemeklerde ve tatlılarda daha hafif tercihler yapmanız midenizin sağlığı açısından önemli. Gün içinde yemekten çok tatlı yeme isteğiniz oluyorsa iftardan sonra bu isteğini bastıracak ama aynı zamanda da midenizi rahatsız etmeyecek, ağırlık yapmayacak tatlılar yemelisiniz. İşte sizin için seçtiğimiz ramazan ayı için 5 hafif tatlı önerisi.

İncir Uyutması

incir_uyutmasi-196f086e-4534-44fe-8655-40043e214d4b

Ceviz içi, kuru incir ve süt kullanılarak yapılan bu pratik tatlı bir o kadar da lezzetli. 3 malzemeli bu tatlıyı kolaylıkla yapabilir ve iftar sonrası afiyetle yiyebilirsiniz. Tatlı isteğinizi karşılarken çok fazla kalori de almak istemiyorsanız bu tatlı en ideal seçim olacak. Şeker kullanılmadığı için diyet yapanlar için de son derece uygun. Her ne kadar şekersiz olsa da incir sayesinde gayet de tatlı bir tada sahip.

Zerde

zerde-2

Osmanlı sarayı mutfağının tüm lezzetlerini beğeniyorsanız zerde de favori tatlınız olabilir. Gülsuyu, kuru üzüm, zerdeçal ve dolmalık fıstık kullanılarak yapılan bu hafif tatlı, hafif olmasının yanında tadı damağınızda kalacak kadar da lezzetli. Osmanlıda kutlamalarda ve özel günlerde yapılan bu tatlı en çok da ramazan ayına yakışıyor.

Sütlü İrmik Tatlısı

maxresdefault

Sütlü tatlılar, şerbetli tatlılara göre her zaman daha hafif ve sağlıklıdır. Sütlü irmik tatlısı da bu kategoriye giren en lezzetli tatlılardan biri. Sütün yanına bir de irmiğin lezzeti eklenince tadına doyulmuyor. Soğuk soğuk yiyebileceğiniz ve çilek-muz gibi meyvelerle süsleyebileceğiniz harika bir hafif tatlı.

Ahududu Soslu Muhallebi

çilek-soslu-muhallebi-635x423

Ramazan ayına geleneksel tatlılar yakışır. Muhallebiyi biraz da yaz günlerine adapte ederseniz muhteşem bir hafif tatlı elde edebilirsiniz. Soğuk soğuk yiyebileceğiniz ahududu soslu muhallebi tüm tatlı ihtiyacınızı tek seferde karşılayabilir.

Magnolia Puding

149-2157_mzz

Son zamanlarda ülkemizde de popülerliğini kazanan magnolia, geleneksel bir tatlı olmasa da hem hafifliği hem de lezzetiyle ramazan ayına yakışıyor. Siz de bu tatlıyı deneyip bağımlısı olduysanız iftar sonrası için daha iyi bir seçenek olamaz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply