Pratik Yemek Tarifleri Serisi: Tavuk

Pratik yemek tarifleri arasında yer alan hem son derece leziz hem de kolay hazırlanan bir tarif olan Tavuk Sote tarifi ile karşınızdayız. Bir pişirme yöntemi olan sotenin mantığı, yüksek ateşte et ve sebzeleri çok kısa sürede pişirmek. Tavuk sotenin en güzel tarafı ise çok kısa sürede pişmesine rağmen malzemenin dokusunun ve tadının kaybolmaması. Yüksek ateş üzerinde sebzeler hiçbir şekilde kurumadan ve etler sertleşmeden pişen bu harika yemek sınırlı zamanlar için adeta kurtarıcı rolü oynuyor. Sote yaparken en önemli püf noktası, tavadaki malzemelerin sürekli karıştırılması.

IMG_0320_1A

 

Peki tadından yenmeyen bu harika tarif için gerekli malzemeler nelerdir?

-600 gram fileto tavuk göğsü

-1 büyük boy kuru soğan

-2 diş sarımsak

-3 tane yeşil biber

-1 tane kırmızı biber

-3 tane domates

-1 çay kaşığı deniz tuzu

-Yarım çay kaşığı karabiber

Öncelikle tavuk sote yapacağınız tava eğer yanmaz yapışmaz tava ise yağ kullanmanıza gerek yoktur. Ancak farklı türde bir tava kullanıyorsanız 1 tatlı kaşığı kadar yağ kullanabilirsiniz. Soteninizin daha iyi pişmesi için tavanızı önceden kızdırmalısınız. Sebzeler kendi sularını saldıkları için ekstra bir su kullanmanıza gerek yoktur.

Gelelim tarife, fileto tavuk göğüslerini çok ince ve uzun şeritler oluşturacak şekilde kesin. Yeşil ve de kırmızı biberleri jülyen şeklinde doğrayın. Domateslerin kabuğunu soyarak küp küp doğrayın. Soğanları piyazlık ve sarımsakları da ince ince dilimleyin. Malzemeleriniz ne kadar aynı boyutlarda olursa pişme süreleri de aynı olur. Tavuk göğüslerinizie sote işlemine geçmeden hemen önce deniz tuzu ve karabiber ekleyerek iyice karışmasını sağlayın.

Yüksek ateşte ısıtarak soteye hazırladığınız tavanıza öncelikle tavukları alın ve belli aralıklarla tavayı sallayarak tavukların karışmasını sağlayın. Sonrasında dilimlenmiş soğan ve sarımsakları da tavuklara ekleyin. Biber ve domatesleri de katarak soteleme işlemine tavayı sallayarak devam edin. Tavaya koyduğunuz tüm malzemelerin eşit bir şekilde dağıldığından ve karıştığından emin olun. Soteniz 10 dakika içerisinde pişecektir. Yüksek ateşin etkisiyle çok kısa bir sürede pişen tavuk sotenizi servis tabaklarına alabilir ve üzerlerine maydonoz koyarak servis edebilirsiniz.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply