Küçük Balkon Fikirleri

Önümüzde bizi bekleyen kocaman bir yaz dönemi var. Aslında asıl zamanı şimdi; bahar ayları… Neyden mi bahsediyorum? Tabi ki balkon keyfinden! Evinizin balkonu var mı? Hemen hayır demeden önce iyi düşünün. Bisikletinizi, boş karton kutuları, eski kitaplarınızı, verilecek diye ayırıp bir türlü veremediğiniz eski eşyalarınızı yığıp, kapısını kapatıp unuttuğunuz yer küçük balkonunuz olmasın? Orası balkon sayılmaz demeyin. Birazdan sizinle paylaşacağım küçük balkonları bir keyif alanı haline getirme fikirlerini görünce kendinizi balkonunuza karşı suçlu hissedebilirsiniz.

Benim evcimen bir insan olduğumu diğer dekorasyon yazılarımı takip ediyorsanız az çok anlamışsınızdır. Balkon benim bahar ve yaz aylarında vazgeçilmezim. Elimde kahvem/çayım yanımda biraz yiyecek olsun hiç içeri girmeden geçirebileceğim günler olabilir. Benim balkonum da büyük şehre daha çok insan sığdırabilme çabasına yenik düşmüş küçük bir evin küçük bir balkonu. Ama eğer teras değilse; yani ben mangal partisi veremeyeceksem zaten küçük olmasını tercih ederim. Daha samimi ve daha bireysel…

Amazing-Decorating-Ideas-for-Small-Balcony-1

Küçük balkonunuzda daha çok alandan faydalanabilmek için ne yapmalısınız peki? Öncelikle balkonunuzda kullanmayı planladığınız yeşillik ya da çiçekler, mumlar, fenerler, lambalar gibi süsleri duvarınıza veya varsa balkon demirlerinize sabitleyin. Bunlar için ayrı masa kullanmayın. Zaten masa kullanacaksanız onun üstünü de tercih edebilirsiniz.

Small-Balcony-Decor

Evinizde atmaya kıyamadığınız, hatıra olarak evin bir köşesinde bekleyen sandığınız varsa; eski sandıklar oldukça sağlam olur, onları küçük balkonunuzun oturma köşesinde kullanabilirsiniz. Üstüne minik minderler atıp küçük bir balkon koltuğu elde edebilirsiniz. Üstünde kullanacağız yastıkları duvara sabitlerseniz sandığın içine koyduklarınıza da kolayca ulaşmaya devam edersiniz.

small-balcony-design-ideas-with-wooden-walls-and-creame-rugs-also-wall-mounted-desk-wirh-green-cushion-and-floral-seats-also-rattan-chair-and-round-glass-coffee-table-1024x1365

Balkonun en kenarına bir koltuk koyduğunuzda işin büyük kısmını halletmiş oluyorsunuz aslında. Gerisi balkon uzunluğuna göre değişecektir. Ufak bir masanız mutlaka olur. Yere koyamıyorsanız yine duvara sabitlenmiş hatta açılır kapanır bir masa yaptırabilirsiniz. Böylece misafirleriniz olduğunda onlar için birer minder atıp oturmaya da yer açabilirsiniz rahatça. Masanızı böyle pratik kullacaksanız mum, saksı gibi eşyalarınızı yere koyarak da dekoratif bir görünüm yakalayabilirsiniz.

small-balcony-ideas

Balkonunuz açık bir balkonsa, camla kapattırmak en iyi yöntem. Böylece hem istediğinizde camları açıp açık bir balkon havasını tekrar yaratabiliyorsunuz hem de balkonunuza daha kalıcı çözümler uygulayabiliyorsunuz. Örneğin balkonunuzun iki tarafı da duvarla kapalıysa, bir tarafına yukarıda bahsettiğim gibi sandık vb içine eşya koyabileceğiniz bir mobilyanızı koltuk yaparken diğer tarafına da uzunca bir dolap yaptırabilirsiniz. Kış aylarında hava koşullarından da etkilenmez. Benim balkonumdaki dolapta yazın kışlıklarım, kışın yazlıklarım duruyor mesela….

wooden-balcony-ideas

Keyif yapmak için zaman olmasını beklerseniz o anlar asla gelmiyor ve bir bakıyorsunuz kış gelmiş. Balkonunuzu yaza hazırlayın ki keyif için bahaneniz olsun. Kendinizi bu yaz balkon keyfiyle ödüllendirin. Henüz balkonun vazgeçilmez hazzını tatmadıysanız, bunları uyguladıktan sonra; aramıza hoşgeldiniz:)

[imagebrowser id=274]
avatar
İzlem Küsmen

İzlem, Marmara Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi olarak aramıza katıldı. Yazı yazmayı, blog tutmayı ve okumayı çok sevdiğinden midir nedir kendisinin yerinin Kadınım Mutluyum safları olduğunu düşünüyor. Siz de öyle düşünüyorsanız İzlem'i takip edin! Google+

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.