İntihar Değil Cinayet; Cansel İçin Susma

Her geçen gün aldığımız kadın cinayeti haberlerinin ardından, 18 yaşındaki bir lise öğrencisi olan Cansel Buse Kınalı’nın matematik öğretmeni tarafından cinsel saldırıya maruz kalarak intihar etmesi haberi kadın cinayetleri listesine eklendi. Yaşadığı travma ile sarsılan Cansel’in uğradığı bu cinsel saldırı okul yönetimi tarafından sırf okulun adı kirlenmesin diye ört bas edilmeye çalışıldı. Genç bir kadının uğradığı bu korkunç olayın üstünü kapatmak isteyen okul yönetiminin bu tutumu Cansel’in babasının silahıyla kendisini vurmasına sebep oldu.

Sonrasında Cansel’in yakınları tarafından olayın sosyal medyada taşınması üzerine “canseliçinsusma” etiketi oluşturularak bu olay çok kısa bir sürede tüm ülkeye yayıldı. Bir intihardan çok bu olay başta matematik öğretmeni Bayram Özcan olmak üzere tüm okul yönetiminin işlediği bir cinayettir. Kadınların giydiği, yaptığı, söylediği her şeye karışan ve kadınları cinsel obje görerek onları hiçe sayan zihniyet 18 yaşında gencecik bir kadının daha yok olmasına sebep oldu. Normalleştirilen, üstü kapatılan tüm şiddet ve cinayetler oluşabilecek yeni cinayetlere sebebiyet verir. Bu açıdan adaletin yerini bulması için kadın cinayetlerine verilen cezaların çok daha caydırıcı olması gerekiyor. Çeşitli indirimler ve temize çıkarmalar sonucunda bir kadının hayatına son veren, onun tüm hayallerini, planlarını elinden alanlar hiçbir yara almadan hayatlarına devam etmemeli.

Bu noktada cinayetlerin normalleştirilmesinin önüne geçilmesi ve bu suçları işleyenlerin indirim almadan cezalarını çekmeleri için kadınları ses çıkarmaya davet ediyoruz. Kadınları kadınlar kurtaracak ve Cansel’in hesabını yine kadınlar soracak. Bu intihar değil cinayet, Cansel için susma.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply