Hurma Neye İyi Gelir? Hurmanın Faydaları

Ramazana özgü bir besin olarak bilinse de yılın her gününde tüketilebilen hurma, sayısız faydaya sahip. Demir, kalsiyum, folik asit gibi son derece önemli vitamin ve mineralleri içeren hurmayı sofralarınızdan eksik etmemeniz için vücuda 10 faydasını derledik. İşte hurma neye iyi gelir sorusunun cevabı.

Cilde iyi gelir

Hurma, antioksidan bakımından zengin olduğu için cildi yeniler. Düzenli tüketim ile birlikte cilt hücrelerini yenilediği için cildiniz çok daha genç ve canlı bir görünüme kavuşur. Cilde elaskiyetini yeniden kazandırır ve bu sayede ince çizgilerin oluşumunu engeller. B vitamini içerdiği için de ciltteki yaraları hızlı bir şekilde onarır.

Sindirimi Düzenler

Lif oranı yüksek olduğu için sindirimi kolaylaştırır. Midede şiştiği için tokluk hissi oluşturur ve bu da diyet yapanlar için son derece olumlu bir özelliktir.

Kilo Kontrolü Sağlar

Tokluk sağladığı ve içerdiği lif sayesinde sindirimi yavaşlattığı için daha az besin tüketmenizi sağlar. Eğer diyet yapıyor ve kilo vermek istiyorsanız ara öğünlerinizde birkaç tane hurma tüketerek tokluk hissini uzatabilirsiniz. İçerdiği demir sayesinde metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo kontrolü konusunda en faydalı besinlerden biridir.

Kemikleri Güçlendirir

İçerdiği fosfat ve kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendiren hurma aynı zamanda kemik erimesi gibi özellikle kadınların müzdarip olduğu hastalıkları engeller.

Bağışıklığı Arttırır

Hurma neye iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevaplardan bir diğeri de bağışıklığı arttırmasıdır. Özellikle kış aylarında ihtiyaç duyulan kuvvetli bağışıklık için düzenli olarak hurma tüketebilirsiniz. Vücuttaki zararlı bakterileri temizlediği için çeşitli hastalıkları da engeller.

Enerjiyi Arttırır

Kendinizi gün içinde halsiz ve yorgun hissediyorsanız hurma tüketerek enerjinizi yükseltebilirsiniz. İçerdiği yüksek miktarda demir sayesinde halsizliğinizi yok eder. Eğer kilo alamıyorsanız hurmanın buna da etkisi büyüktür.

Tatlı Krizlerini Ortadan Kaldırır

Diyet yapanlar ya da diyabet olanlar için zararlı şekerli ürünleri tüketmek son derece sakıncalıdır. Bunun yerine sayısız faydası bulunan bir adet hurma yeterli olacaktır. Çikolata krizleriniz oluyorsa ara öğünde tüketeceğiniz 2 adet hurma diyetinizi bozmadan tatlı krizinizi kontrol altına almanızı sağlar.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply