Genç Kalmak İsteyenler İçin En Faydalı 10 Besin

20’li yaşların sonuna doğru pek çok kişi yaşlanma belirtilerinin de gün yüzüne çıkmasıyla panikler. Genç kalmak için çeşitli kremler, vitamin takviyeleri ya da mucizevi maskeler mevcut olsa da asıl onarımı içten yapabileceğinizi unutmayın. Krem gibi dışardan etki eden tüm yöntemler uzun vadede ve düzenli kullanımla sonuç verir. Oysaki tüm bunlara başvurmadan önce doğru besinleri tüketerek vücudunuzu içten onarmanızda fayda var. İşte sizin için derlediğimiz genç kalmak isteyenler için en faydalı 10 besin.

Elma

elma-2

4 gram lif içerdiği için elma vücuda son derece faydalıdır. Hem diyet yapanlar hem de sağlıklı beslenmeyi tercih edenler için en ideal meyvelerden biridir. İçerisindeki şeker oranından dolayı günde 2 elmadan fazla tüketmemenizde fayda var.

Brokoli

brokoli-kis-yemekleri-1

İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan brokoli de genç kalmak için en iyi besinlerden biri.

Yaban Mersini

handful-of-blueberries-1502-498x286-800x500_c

C ve E vitamini bakımından zengin olan Yaban Mersini diyetler için de son derece uygundur. Yoğurt ile karıştırarak harika bir öğün oluşturabilirsiniz.

Havuç

9_d

Bol miktarda beta-karoten içeren havuç cildiniz için de oldukça faydalı. Hem göz sağlığına hem de cilt lekerine karşı son derece yararlı olan havucu salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Karalahana

fft99_mf5157795

Potasyum, K vitamini ve lütein bakımından zengin karalahana,  hem kemik yapısını korur hem de kan basıncını düzenler.

Yeşil Çay

yesil-cay-faydalari-3

Zayıflama ve ödem attırma üzerindeki etkisi kanıtlanmış yeşil çayı, düzenli içtiğinizde genç kalmanızı sağlar ve sizi kansere karşı korur.

Ananas

ananas_0

C vitamini bakımından zengin olan ananası ara öğünlerinizde tüketerek genç kalabilirsiniz.

Esmer Pirinç

esmer-pirinc

İçerisince bolca B vitamini ve lif bulunduran esmer pirinç, kilo kaybetmenize de yardımcı olur.

Ispanak

ISPANAK

En faydalı sebzelerden biri olarak bilinen Ispanak bol miktarca C vitamini ve demir içerir.

Su

temiz-su

Genç kalmanın en önemli yollarından biri bol su içmekten geçer. Günde en az 2 litre su tüketerek hem cildinizin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlarsınız hem zihin olarak zinde olursunuz hem de günü enerjik bir şekilde tamamlama imkanına kavuşursunuz. Genç kalmak için su tüketimini ihmal etmemenizde fayda var.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.