Eski Eşyalara Yeni Hayatlar

Sadece bize ait bir kültür müdür yoksa dünya üzerindeki tüm kadınların ortak içgüdüsel hareketi midir bilemiyorum; ama her mevsim bir eskileri atıp yerine yenileri koyma alışkanlığımız vardır. Bu ister birikmiş boş şişe yığını olsun ister koca koca dolaplar… Eskinin negatif enerji verdiğine olan inancımız her dönem alttan alttan dürter bizi. Kurtul der bunlardan, bunları atmazsan yenilere nasıl yer açacaksın?

Yeni bir şeyler almak her zaman çözüm değildir, biz kadınlar bunu en iyi bilenleriz. Yeniyi satın alıp eve getirmenin sonu yok. Hatta yeni alınan bir şeye halihazırda var olanların uyum sağlama zorunluluğu varmışcasına bir kombinasyon telaşına bir uyumlaştırma sorumluluğu altına sokar bizi. Bunlar bize hep stres… En iyisi gelin biz bu eskiyi gözüm görmesin buhranlarını bir kenara bırakalım ve elimizdekilerle neler yapabiliriz bunu araştıralım. Aslına bakarsanız ben önceden biraz baktım ve sırf bu harika fikirleri sizinle paylaşabilmek için konuyu bilerek buraya getirdim:)

Biliyorum, evlenirken ailenizin düğün hediyesi olarak aldığı yatak odası takımının bir parçasıydı ya da çocuğunuzun ilk genç odası takımının şifonyeriydi, belki de öğrencilik hayatınızdan bir hatıra… Zaten atsanız atılmaz sapasağlam dolap; ama evin yeni mobilyalarını da bembeyaz aldınız, hiç uymuyor. Gelin bu emektar çekmecelerin bahçenize nasıl otantik bir hava katacağını gözlerinizle görün. İçlerine baharın rengarenk çiçeklerini ekin. Doğal ortama nasıl da ayak uydurduğuna siz de şaşıracaksınız.

510

Klasik, teneke çöp kutularını hatırlarsınız; genelde mavi olurlar ve kapakları bile yoktur. Hatırlarsınız diyorum; çünkü evinde hala onlardan kullanan kalmadı. Kullanmıyorum tabi ama ardiyeye koymuştum, herhalde orada duruyordur diyenler onu hemen oradan çıkarsın. Biraz el beceriniz varsa yıllarca boş durmaktan sıkılan çöp tenekeniz şık bir baş ucu komidini olma görevine çoktan hazır.

410

Eskiden ne çok spor yapardınız. Her hafta tenis kortlarının aranan ismiydiniz. Şimdi evlilik, çocuklar, okulun/işlerin yoğunluğu vs. derken bildiklerinizi de unuttunuz. O halde o güzel günlerin hatrına raketlerinizi hergün görebileceğiniz bir yere koymalısınız. Orası da hergün baktığınız aynanızın çerçevesi neden olmasın?

313

Evinde sıradışı fikirler uygulamaktan çekinmeyen çılgın ruhlular için ayakları yere basmayan sandalyeler… Böylelikle hem eski sandalyeleri değerlendirmiş olacaksınız hem de ekstra raf ve askılara sahip olacaksınız. Yapmanız gereken ise sadece sağlam çiviler çakmak.

139

Müzik yapan sanatseverleri büyüleyecek bir fikir eski davul takımından avize yapmak. Kıymak çok zor olacak belki en başta; ama böyle hem vintage hem şık bir görünüm için değer, öyle değil mi?

68

Bisiklet bence keyfin eş anlamlısıdır. Girdiği her karede bir samimiyet bir sıcaklık yaratmakta üstüne yok. Kullanılmayan bisiklet de bir o kadar zordur. Durdukça bakım ister, durmak da istemez zaten… Katlanmaz, parçalanmaz, yer kaplar. Zaten banyonun lavabosunu da yenilemek istiyordunuz ama herkesten farklı bir şeyler arıyordunuz. İşte size hem yeni yer açacak hem de eşine zor rastlayacağınız bir fikir…

79

Tamam cam sağlıktır; ama artık girdiğimiz her markette cam şişeli ürünleri rahatça bulabiliyoruz. Siz de o kadar zamandır biriktirdiniz kullanılır diye, camın bu kadar kısa sürede kullan at bir ürün haline gelmesi bizim tüketim çılgınlığımızdan, kusurumuza bakmayın. Kendimizi affettirmek için şişelerinizi değerlendirebileceğiniz böyle şık bir avize fikri önersek?

96

Eski küvetinizi koltuk olarak kullanabileceğiniz hiç aklınıza gelir miydi? Retro görüntüleriyle ayaklı küvetler çok şıktır evet ama günümüzde 5 dakikalık duşlarımız için ne kadar kullanışlıdır, tartışılır. O halde küvetinizi boydan ikiye kestirerek sevimli minderler yardımıyla evinize oldukça kullanışlı bir çay saati köşesi yapabilirsiniz.

105

Bu fikirler fotoğraflarda kalmayı haketmeyecek kadar orjinaller. Evinizin her köşesinde emeğiniz olması, evinize alacağınız yeni bir eşyadan daha çok mutluluk verecektir size. Yeni hissi yaratmak sizin elinizde…

İzlem Küsmen

İzlem, Marmara Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi olarak aramıza katıldı. Yazı yazmayı, blog tutmayı ve okumayı çok sevdiğinden midir nedir kendisinin yerinin Kadınım Mutluyum safları olduğunu düşünüyor. Siz de öyle düşünüyorsanız İzlem'i takip edin! Google+

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.