Dekorasyonda Vintage Stili Nedir?

Dekorasyon trendleri arasında yer alan ve hemen herkesin gönlünü çalan vintage stil, evlere feminen, şık ve zarif bir hava kazandırıyor. Bir geriye dönüş stili olan vintage yatak odasından salona kadar evin hemen her köşesi için tercih edilebilen bir dekorasyon tarzı. Eğer siz de evinizde vintage rüzgarları estirmek istiyorsanız  birkaç öneriye ihtiyacınız olabilir.

İşte dekorasyonda vintage stili ile ilgili fikirler.

Vintage stil dendiğinde birçok kişi eski dönemlere ait bir dekorasyon hayal etse de aslında modern detaylarla gelenekseli birleştirmek anlamına geliyor. Tamamen geçmiş dönemleri yansıtmasa da harika bir harmanlama yaparak zarif bir stil ortaya çıkarılabiliyor.

Çiçek desenleri bu stilde en ön plana çıkan detaylardan. Özellikle son dönemlerde trend olmasıyla dekorasyonda çok daha fazla kullanılan çiçek desenlerini koltuk takımlarında, perdelerde, kırlent kılıflarında ya da duvar kağıtlarında tercih edebilirsiniz.

Vintage mutfak dekorasyonu yapmak için mutfak dolaplarında eskitilmiş ahşap kullanabilirsiniz. Buzdolabı gibi beyaz eşyalarınızı vintage modellerden seçerek mutfağınıza farklı bir hava kazandırabilirsiniz.

Çerçeveler, ahşap mobilyalar, saksı çiçekleri, sivri ayaklı koltuklar, işlemeli ahşaplar kullanarak evinizde vintage stili yaşatabilirsiniz.

Evinizde eski bir tarz yaratmak için kullanabileceğiniz en ideal renkler ise krem, taba, gri, beyaz, kahverengi ve lacivert gibi net renkler. Ayrıca küçük detaylarda kırmızı ya da mor gibi canlı renkler de kullanabilirsiniz. Ancak genel olarak soluk ve dingin renkler tercih ediliyor.

Altın işlemeleri ile muazzam görünen bir makyaj masası, işlemeli demirden bir yatak başı, vintage bir yatak ucu pufu gibi detaylarla yatak odanızda da bu stili yansıtmanız mümkün. Mint yeşili, pudra pembesi gibi pastel renkleri kullanarak hem huzurlu hem de vintage trendine uygun bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Orta sehpa, yan sehpa, TV ünitesi gibi eşyalarınızı doğal ahşaptan seçerseniz de geriye dönüş stilinizi tam anlamıyla yansıtmış olursunuz. Ahşap malzemesine uygun pastel renkler kullanabilir, kitaplık, çerçeveler ya da çiçeklerle harika detaylar yaratabilirsiniz.

2017 Mutfak Dekorasyonu Trendleri ve Önerileri

Dekorasyon ile ilgili daha fazla fikir edinmek için derlediğimiz 2017 Mutfak Dekorasyonu Trendleri ve Önerileri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply