Dekorasyonda Geleneksel Stil

Dekorasyon dünyası her geçen gün farklı stillerle evlerin havasına hava katıyor. Son dönemde modern, minimal, Retro gibi stillerin yanı sıra trend olan country yani geleneksel stil birçok kişinin ev dekorasyonunda tercih ettiği bir stil haline geldi. Çok düz ve sade modern dekorasyonlardan hoşlanmayanlar için harika bir alternatif olan geleneksel dekorasyon çeşidi, özenli ve gösterişli evler için ideal.

country-kitchen-decor-htkwtfcw

Geleneksel stilde genel olarak ağır bir hava vardır. Ahşap kullanımı, kitaplıklar, süslemeler bu tarzda döşenmiş evlerde var olan özelliklerdendir. Bu stilin en güzel tarafı şık ve gösterişli görünmesinin yanında bir de sıcacık bir hava yaratmasıdır. Süslemeler son derece abartılı, oymalar, rengarenk ve desenli kumaşlar, ahşap yüzeyler ve el emeği görünen mobilyalar geleneksel stili yansıtan detaylardan birkaçıdır.

cottage-style-interior-design-beach-cottage-design-ideas-with-carpet-flooring

1900’leri andıran antika eşyalar özellikle bu stilde büyük rol oynar. En önemli malzemenin ahşap olduğu bu tarz dekorasyonlarda genel olarak pahalı eşyalar kullanılır. Şıklığın ve zarafetin yanı sıra konforun ve klasik stilin de etkileri görülür. Dekorasyonda geleneksel stil hiç modası geçmeyecek bir stildir.

landscape-1434730297-picmonkey-collage-93

Bu stilde kullanılan renkler genellikle sıcak tonlardır. Sonbaharın renkler, gün batımının harika tonları, altın ve toprak tonları ve krem, bej gibi açık renkler sıklıkla kullanılır. Geleneksel stilde krem rengi, bordo, deniz mavisi, şeftali rengi gibi tüm renkler bir arada kullanılır ve harika bir uyum yakalar. Evinizi bu stilde dekore etmek için kullanacağınız kumaşlar da kaliteli olmalıdır. Genel olarak zarafet ve zenginlik gösteren ipek, saten, brokar ve kadife gibi kumaşlar bu tarz bir ev için en ideal kumaşlardandır. Desen olarak da çizgiler, çiçekler ve geometrik desenler sıklıkla kullanılır. Geleneksel stilde döşenmiş bir evde en gösterişli öğe perdeler olmalıdır. Koltukları tamamlayan yastıkların da oldukça süslü ve abartılı olması gerekir.

Interer-v-russkom-stile-32

Bir diğer gösteriş unsuru da avizelerdir elbette. Eğer evinizi geleneksel stilde dekore etmek istiyorsanız salonunuzda büyük ve gösterişli kristal avizeler tercih edebilirsiniz. Çerçeveleri ağır aynalar, duvarlara asıl yağlı boya ile yapılmış manzara resimleri gibi ev aksesuarları ile bu görünümü destekleyebilirsiniz. Vitrin kullanımı da bir gelenek olduğundan salonlarda şık vitrinler tercih edilebilir. Tabii bu vitrinleri şık ve lüks porselenlerle doldurmalısınız. Büyük ve ağır vazolar içerisinde renkli yapma çiçekler bu tarzda bir ev için bulunabilecek küçük detaylardır.

 

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply