Dekorasyon Dahisi Aynalar

Aynasız bir ev düşünebiliyor musunuz? Ben düşünemiyorum. Aslında kendimizi hiç görmediğimiz bir gün geçirmek ilginç ve eğlenceli olabilir; ama dediğim gibi yalnızca bir gün. İnsanın kendini görmeden evden çıkması kabul edilir bir durum değil. Ayna bir ihtiyaç olarak girer evlerimize, sonra alışkanlığımız olur. Bazen kendinizi görmeseniz bile aynaya baktığınız olmuyor mu? Bunun nedeni aynaların büyülü halleridir. Masallara bu denli konu olmasıyla tanıdık olduğumuz bir durum bu. Evlerimizde neredeyse her odada olmaları, nereye gidersek gidelim yanımızda bulundurmamız, hatta ayna olmasa bile yansıyan her şeyi ayna görevine sade bir törenle getirişimiz bundan; BÜYÜLENDİK!

Aynaların zamanla evlerimizde en çok kullandığımız eşyalardan biri haline gelmesi, onların birer düzgünce kesilmiş camdan daha fazlası olduğuna inandırdı bizi. Önce süslü çerçeveler ekledik, sonra boyutlarıyla ve geometrileriyle oynadık. Ortaya dekoratif şeyler çıktıkça aynaları sadece kendimize baktığımız yerlerden fazlasında görmek istedik. Kendimizi görebileceğimizden yükseklere, ihtiyacımızdan fazlasını koyduk. Ve işte sonunda dekorasyonların da kaçınılmaz parçası haline gelen aynalar…

En yaygın çeşitlerinden olan boy aynaları giyinme odalarımızın ve dışarı çıkmadan önce son bakış için antrelerin demirbaşlarından.

1-white-color-Decorative-Floor-Mirrors-ideas

Aynaların hilelerinden faydalanmamak aptallık olur. Küçük alanları büyütmenin en kolay yollarından biri kocaman aynalar kullanmaktır. Eğer küçük olan yatak odanız ise giysi dolabınızın kapaklarını aynalı tercih ederek odanızın olduğundan daha büyük görünmesini sağlamış olursunuz. Bunu tavan için de yapabilirsiniz; fakat bu yöntem daha çok ofis vb iş yerlerinde görmeye alışık olduğumuz bir yöntem olduğu için size nasıl bir enerji vereceğini iyi hesap etmelisiniz. Uyanır uyanmaz görmek isteyeceğiniz şey kendiniz mi?

a9201048-196c-4651-859d-9e4500f8a147_800x600

Evde şöminesi olanlar bilir; şömine dekorasyonu ayrı bir daldır adeta dekorasyonda. Tahmin edin şöminelerin en iyi dostu kim? Tabi ki aynalar!
Benim şömineli evlerde genelde gördüğüm şömineyle neredeyse aynı boyutlarda büyük aynaların kullanılığı. Ama burada daha pratik ve oldukça sevimli bir alternatif daha var.

mirror-decoration

Sağda solda görüp, çok beğenip, illa koyacak bir yer bulurum deyip aldığınız aynalar birikti. Hepsi de birbirinden farklı, nasıl değerlendireceğinizi bilemiyorsunuz. Zaten bir uyum yakalamak da zorunda değilsiniz. Evinizin boş bir duvarında irili ufaklı aynalarınızı gelişigüzel asıp bir duvar partisi yaratabilirsiniz. Araya sevdiğiniz çerçeveleri boş halde veya fotoğraflarla birlikte ekleyebilirsiniz. Partiler ne kadar kalabalıksa o kadar eğlencelidir, değil mi?

Decorative-Wall-Mirrors

Bir de eskiyen, artık baktığınızda kendiniz yerine karşı tarafı gördüğünüz, belki rengi kararmış belki de çatlamış; ama bir türlü atmaya kıyamadığınız aynalarınız var. Aynalarınızı atsan atılmaz satsan satılmazlar listesinden çıkarın. Onları değerlendirmek için bir önerimiz var. Elinizdeki aynanın durumuna göre üstüne rakamlar ekleyerek bir duvar saati yaratabilir, eski bir tepsinizin dibini bu aynalarla kaplayarak (bütün olarak uymayan aynalarınızı dikkatlice kırıp, parçalar halinde de kaplayabilirsiniz) şık bir sehpa üstü süsü elde edebilirsiniz. Evinize nostaljik bir hava katacağından emin olun.

f4b72fc12d112eccaa0ac8637aef6ccc

Belki bizim aklımıza gelmeyen sizin aklınıza gelir. Galeriye göz atarken siz de yapabileceklerinizi bir düşünün derim.
[imagebrowser id=269]

İzlem Küsmen

İzlem, Marmara Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi olarak aramıza katıldı. Yazı yazmayı, blog tutmayı ve okumayı çok sevdiğinden midir nedir kendisinin yerinin Kadınım Mutluyum safları olduğunu düşünüyor. Siz de öyle düşünüyorsanız İzlem'i takip edin! Google+

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.