Cıvıl Cıvıl Yaz Çiçekleri

Yaz geldi artık resmi olarak Haziran ayındayız. Havalar her ne kadar aksini söylese de yazlık kıyafetler, bikiniler alındı, tatil planları çoktan başladı bile. Biz yaza hazırız peki ya bahçelerimiz ya da balkonlarımız cıvıl cıvıl yazı karşılamaya hazır mı? Renk renk çiçeklerle yazın evde olduğunuz zamanları da neşelendirebilirsiniz. Çiçeklerin insan psikolojisi üzerinde büyük bir etkisi olduğuna inanıyorum.

Peki yaz çiçekleri nelerdir? Nasıl seçilir? Balkonunuz çok mu güneş alıyor, bahçenizde çok mu gölge oluyor, uzun seyahatler için susuz kalabilen çiçek var mıdır? Tüm bunların cevapları ve daha fazlası için yazının devamını mutlaka okuyun.

Kadife çiçekleri: Bu çiçekler en dayanıklı çiçekler arasında yer alır. Bol güneş severler ve su ihtiyaçları aşırı fazla değildir. Kuruyan kısımların kesilmesi çiçeğin daha hızlı büyümesini sağlar. Yaz başından kasım ayına kadar sağlıklı kalabilirler. Uzun seyahatlere çıkan ve balkonu/bahçesi güneş alanların tercih edebileceği çiçek türleridir.

Kadife Cicegi Almak icin Tikla
yaz çiçekleri

Zinya: Haziran başında çıkan bir çiçek türüdür. Suyu çok sever günde bir kaç defa sulanması gerekir. Kuru ve çok güneş almayan yerleri sever. Uzun süreli susuz kalmalarda yaşama şansı düşüktür.

Zinya Kiti satin Almak icin Tikla
yaz çiçekleri 2 

Alisyum: Bahçe bitkisidir. Çabuk yayılır, özellikle beyaz olanları. Balkon için pek önerilmez. Beyazlarının kokusu çok güzeldir. Çok fazla bir şey beklemeyen bir çiçek türüdür. Her gün bir defa sulamak yeterlidir. Kendi tohumlarından bir sonraki sene tekrar çıkar, toprakta donmadığı sürece.

Alisyum Satin Almak icin tiklayaz çiçekleri 3

Gazanya: Yazın ekilebilecek en güzel çiçeklerdendir. Sabah güneş açtığında çiçeğini açar, akşam olduğunda ise çiçeğini kapatır. Günlük su ihtiyacı normal seviyededir.

Gazanya Satin Almak icin Tiklayaz çiçekleri 4

İpek Çiçeği: Her gün bir güneşin açmasıyla bir çiçek açar ve güneş gittiğinde solar. Ertesi gün yeni bir çiçek daha açar. Bütün yaz yaşar. Güneşli ortamları sever fakat bol su ister.

yaz çiçekleri 5

Sardunya: En mutlu oldukları yerler yarı gölge yarı güneş olan yerlerdir. Güneşe dayanıklıdırlar fakat direk güneşe maruz kaldıklarında ölmeyip yapraklarını ve çiçeklerini küçültürler. Sardunyalar iri ve büyük çiçekleriyle dikkat çektiği için çok güneş olmayan yerler daha uygundur. Nemli havaları ve suyu seveler.

Sardunya Satin Almak icin Tikla yaz çiçekleri 6

Begonya: Sardunya gibi yarı gölge yarı güneş bitkisidir. Hatta bir az daha gölge bitkisi diyebiliriz. Güneşe dayanmazlar ve güneşte gelişemezler. Suyu seven bitkilerdendir.

Begonya Satin Almak icin Tiklayaz çiçekleri 7

Cam Güzeli: Benim için favori yaz çiçekleri. Renklerinin canlılığı ve çeşitliliği çok güzeldir. Karanlık olmayan gölge yerleri severler. Tam bir su aşığıdır. Sabah hava daha serinken ve gece hava karardığında su vermek idealdir.

Cam Guzeli Satin almak icin tiklayaz çiçekleri 8

Ortanca: Yaz çiçeklerinin en çok tercih edilenidir. Gölgeye koyulduğunda kocaman buketlerinin içinde minicik çiçekleri saklar. Nemi yüksek yerlerde daha kolay yetişir. Haziran ortasından Ağustos sonuna kadar çiçekli kalır. Susuzluğa dayanıklı çiçeklerdir. Bir kaç gün tabi ki.

Ortanca Fidesi Satin Almak icin Tikla
yaz çiçekleri 9

Bir kaç küçük öneri:
Çiçeklerinizi mutlaka güneşin yakıcı etkisi geçtiğinde hava serinlemeye başladığında sulayın.
Kuruyan solan kısımları çiçeklerden kopartın, diğer tarafların gelişimini engeller.
Aldığınız çiçeklerin nelere ihtiyacı olduğunu bilin.
Ve unutmayın bütün çiçekler nefes alan canlılardır.
ama yine de ben ne anlarim çiçek bakmaktan diyorsanız, sizin için bu oldukça gercekçi yapma çiçekleri seçtik.

Ece X.

Merhaba! Ben Ece, Marmara Üniversitesi İşetme mezunuyum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşmak en büyük tutkum. Yazılı olarak buradan, izlemek isterseniz eğer beni Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Mutlu Kalın!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.