Neden Bitkisel Süt Tüketmeliyiz? Bitkisel Sütün Faydaları

Hayvansal sütler en çok tüketilen süt ürünlerinden biri. Birçok kişi özellikle inek sütü tüketmeyi tercih ediyor. Ancak hayvansal sütler, birçok yan etkiye ve rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Eğer siz de hayvansal süt tüketiminden sonra şişkinlik, gaz gibi birçok sorunla karşı karşıya kalıyorsanız belki de bitkisel süt tüketiminize geçmelisiniz.

Bitkisel Süt Nedir?

Bitkisel süt, çeşitli yollarla farklı bitkilerden elde edilen, süt olmasa da süt sayılan besinlerden biridir. Özellikle piyasada B12, kalsiyum ve çeşitli vitaminler bakımından zenginleştirilmiş birçok bitkisel süt bulunuyor. İnsan sağlığına son derece faydalı olan bu sütler aynı zamanda hayvansal sütler gibi rahatsızlık hissi yaratmıyor. Bitkisel sütün faydaları hayvansal sütlere göre çok daha fazladır.

En çok tercih edilen ve en çok bilinen bitkisel sütler; badem sütü, hindistan cevizi sütü, soya sütü, pirinç sütü ve yulaf sütüdür.

Peki neden hayvansal süt yerine bitkisel süt tercih edilmeli?

Laktoz intoleransınız varsa, kolesterol hastasıysanız, süt alerjiniz varsa, diyet yapıyorsanız ya da vegan beslenmeyi tercih ediyorsanız bitkisel süt tercih edebilirsiniz.

Hayvansal sütlerin en büyük yan etkisi şişkinlik, gaz ve hazım sorunları yaratması. Bu etkilerinden dolayı birçok kişi süt tüketmiyor ve sütün içinde bulunan vitamin ve minerallerden mahrum kalıyor. Bu yan etkileri içermeyen laktozsuz sütler ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, kalsiyum ve mineralleri alabilirsiniz.

İşte bitkisel sütün faydaları

  • Bitkisel sütler, laktoz içermediği için sindirimi de kolay olur. Bitkisel süt tükettiğinizde hazımsızlık sorunu yaşamazsınız.
  • Laktozsuz sütler, hayvansal sütlere göre çok daha tatlı bir tada sahiptir. Sütün tadını sevmeyenler, bitkisel sütleri daha zevkle içebilir.
  • Bitkisel sütler üretilirken vitamin ve mineraller bakımından zengin hale getirildiği için hayvansal sütten alabileceğiniz miktardan çok daha fazla vitamin alabilirsiniz.
  • Kolay sindirildiği için diyetler için de son derece faydalıdır. Bitkisel sütler, yağ birikimini azaltır.
  • Damar sertliklerini engeller.
  • Şekerli bir tadı olduğu için şekeri azaltmak isteyenler için de olanak sağlar. Yulaf ya da mısır gevreği için bitkisel süt kullanarak lezzetli bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  • 100 gram bitkisel süt, bir insanın günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyum ihtiyacının %23’ünü karşılar.
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply