Yaşasın Pabuç Aşkıı !!

Biliyorum hepimizin vazgeçemediği tek şey ayakkabılar. Yemeyip, içmeyip paramızın hepsini onlara yatırabiliriz. Renk renk, çeşit çeşit, topuklusundan düzüne….. Peki bu hayranı olduğumuz aksesuarın nasıl ortaya çıktığını hiç düşündük mü?

Tarihte ayakkabıya ilk olarak M.Ö 12000lerde rastlanıyor. Düzleştirilmiş otların ve kaba derinin ayağa ilkel iplerle bağlanmasıyla oluşturulduğu göze çarpıyor. Daha sonra Amerika yerlilerinin ve Mısırlıların giydiği deri sandaletler dikkat çekiyor. M.S ki dönemde ise Orta Asya Türk Kavimlerinin önü kapalı deri ayakkabı formu bütün uygarlıkları etkilemiş olarak görünüyor. Topuklu ayakkabıların çıkışı ise Fransa’ya dayanıyor. Şu anda görsellik için kullandığımız topuklular, o dönemde kadınların pisliklerden korunmak için kullandığı bir aksesuar olarak karşımıza çıkıyor. Bugün ayakkabıda kullanılan temel ölçü sistemi ise İngilizler tarafından geliştirilip bu hale getiriliyor. Bu sisteme göre her numara artışında ayakkabı 1/3 inc büyüyor,1/4 inc genişliyor.

Artık tarihi olarak ayakkabının gelişimini de öğrendiğimize göre, ne duruyoruz haydi 2012 ilkbahar yaz ayakkabılarını inceleyelim 🙂 Ben hepsini çok beğendim. Umarım siz de beğenir ve kendinize en uygun olanı seçersiniz.

 

 

Gülşah Çiftçi

Kendisi okullu editörümüz. Bugüne kadar hep moda zevkini beğendiğimiz insanları dinledik, izledik, takip ettik. Şimdi karşımızda işin okulunu okumuş bir editörümüz var. Tasarlıyor, dikiyor sonra da giyip modelliğini yapıyor. Kimden mi bahsediyoruz? Başka bir biricik yazarımız olan Gülşah'tan... Google+

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.