Türk Kadınının Sarı Saçla İmtihanı

Etrafındaki bir şey ne kadar azsa, ona rağbet çok olur derler. Türk Kadınının Sarı Saçla İmtihanı son 10 yıldaki en ilgi çekici meselelerden biri haline geldi. Kimileri bu durumdan memnun değil elbet, doğal olmadıktan sonra hiç yapılmaması gerektiğini savunanların sayısı bir hayli fazla. Ama çoğunluğu buğday tenli olan olan Türk kadını da hayatının en azından bir dönemini sarışın olarak geçirmekte bir sakınca görmüyor. Bu durumda ne yapmak lazım? Tabi ki de ten ve göz rengi uyumumuza, yüz şeklimize ve saç tipimize uygun sarı tonunu bulmak işin başında geliyor.

charlize wallpaper

Hollywood’daki sarışınlara şöyle bir baktığımızda doğal saç rengini kullananların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Özenerek baktığımız bir çok sarışının saçları tabi ki boya. Onların bizden avantajlı oldukları tek konu açık göz renkleri olabilir.Ama kahverengi göz- sarı saç kombinasyonunun da güzelliğini unutmayalım.Ne de olsa her şey zıttıyla güzel 🙂

Saç tipinize uygun sarı saç tüyolarını vermeden önce şunu belirtmek isterim ki eğer saç renginiz gerçekten çok koyu ve saçlarınız kalın telliyse, sarı saçı uygulamamanızda fayda var.Bu tür saçları açmak için yoğun oriel kullanımı gerekir ve bu da saç yapınızı bozar, onarması mümkün olmayan yıpranmalara sebebiyet verebilir.Bunun dışında çok sert tonda olmayan ve ince telli saçlara sahip olan kadınlar, doğru tonu yakaladıktan sonra sarışınlığın tadını çıkarabilirler.

Kural 1: Eğer ten renginiz kumrala dönükse platin tonlarına bulaşmayın! Sizin için en doğru seçim bal köpüğü- koyu sarı tonları olacaktır. Teninizle uyum içinde olması açısından çok açık bir sarı tonu kaş ve saç uyumunu bozar. Britney Spears’ın ilk yıllarındaki saç tonu sizin için biçilmiş kaftan..

Britney blonde

Kural 2: Ten renginizin çok açık olması durumunda da platin rengi uygulamak doğru olmayacaktır.Hele de saç renginiz koyu, teniniz çok açıksa.Çünkü hiçbir kadın makyajsızken zombi gibi görünmek istemez! Ten renginiz çok açıksa platin yaptığınız takdirde makyajsız sokağa çıkmak hoşlanmayacağınız feedbackler almanıza sebep olabilir. Bunu önlemek için çok açık tenlilere önerim bronz sarı tonlarından şaşmamanız.Aralara açıklı koyulu gölge attırırsanız tadından yenmez. Böylelikle hem yüzünüzdeki olası soluk ifadeyi engellemiş olursunuz, hem de güneşe çıktığınızdaki saçınızdaki ahenk göze çarpacaktır. Bu konuda Dianna Agron’un saç rengi ve ten uyumunu baz alarak kendi saç ve ten uyumunuza göre bir kombinasyon belirleyebilirsiniz.

SPL126570_034

 

Kural 3: Eğer siz şanslı Türk kadınlarından biriyseniz yani açık ten, renkli göz ve açık bir saç tonuna sahipseniz ( şanslı diyorum çünkü az sayıda olduğunuzun ve bunun hoşunuza gittiğinizin farkındayız itiraf edelim ) sizin için sarı saça geçmek çok kolay olacaktır ve sarının hemen hemen her tonu size yakışır. Birincisi saç renginiz açık olduğundan az bir oriel uygulamasıyla saçınıza zarar vermeden sarıya geçiş yapabilirsiniz. İkincisi renkli gözleriniz insanların sizin sarı saçlarınızı benimsemesinde önemli rol oynar. Son olarak açık tenli oluşunuz saç ve ten arasındaki uyumu artırır. Size de en beğendiğiniz sarı tonunun keyfini sürmek düşer, tıpkı Gülse Birsel’de olduğu gibi.

Gülse

Gördüğünüz gibi Türk kadını için sarışın olmak okadar da kötü ve zor değil.Önemli olan doğru tonu yakalamak.Ondan sonra gelsin iltifatlar 🙂
Ne derler bilirsiniz: “blondes have more fun”!

Begüm Üstünköy

Begüm Üstünköy 1992'de İstanbul'da doğdu. 2010 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi'nde Avrupa Birliği İlişkileri ana dalıyla birlikte Amerikan Kültür ve Edebiyatı yan dal programlarına devam etmekte. Yurt içi ve yurt dışı gezilerine acayip meraklı, değişik kültürler öğrenmek en büyük hobisi. Moda, makyaj ve bakım ürünleri ve pilates ilgi duyduğu alanların başında. Begüm'ü takip edin.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.