Tatil Sonrası Bakım; Cilt ve Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

Yaz mevsiminin sonuna yaklaşırken artık son tatillerin yapıldığı, tatil dönüşlerinin başladığı günlerdeyiz. Tatilin bitmesi büyük bir hüzün yaratsa da artık evde olmanın verdiği tuhaf huzurun yeri de ayrıdır. Eski düzeninize geri dönerken cildinizi ve saçlarınızı da eski sağlığına kavuşturmaya ne dersiniz?

Yaz boyunca güneşin zararlı ışınları, denizin tuzlu suyu, havuzun klorlu suyu derken cildimiz ve saçlarımız oldukça yıpranıyor. Canlılığını, parlaklığını ve yumuşaklığını yitiren saçlarımızın yanı sıra bronzlaşan, güneş lekeleri oluşan ve kuruyan cildimiz ile baş başa kaldığımızda sıkı bir bakımın da vaktinin geldiğini anlarız.

Peki tatil sonrası bakım için ne yapmak gerekir?

Tatil dönüşü bronzlaşan cildiniz harika görünüyor bile olsa zamanla pul pul dökülmeler başlar. Deriniz soyulur ve kötü bir görünüm oluşur. Soyulmalarla birlikte cildinizde renk farklılıkları görünür. Tüm bunları engellemek için cildinize her banyoda bir lif yardımıyla peeling yapmalısınız. Duş sonrasında ise güçlü bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Foreo LUNATM mini 2 – Pearl Pink $139(Satın Almak İçin Tıklayınız)

Yüzünüzdeki soyulmalar ve döküntüler için ise peeling yapmaya ve cildi temizlemeye yarayan bu aleti kullanabilirsiniz. Süreceğiniz cilt temizleme jeli ya da peeling ürününü cildinize daha iyi yedirmeye yarar ve cildinizi ölü hücrelerden tamamen arındırır.

Fresh Fresh Lotus Youth Preserve Face Cream, 1.7 oz. $45 (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Tatil sonrası bakım tavsiyeleri arasında mutlaka nemlendirme yer alır. Çünkü cildiniz çok daha kuru ve yıpranmış bir haldedir. Cildinizin kısa sürede toparlanması için iyi bir nemlendirici ile günde 2 kere cildinizi nemlendirmelisiniz.

2 Pack Rose Body Butter $76 (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Tatil sırasında güneş yanıklarınız oluştuysa eve döner dönmez güneş yanıklarınıza Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bu şekilde hem yanık bölgelerin acısı azalır hem de onarımı hızlanır.

Rahua Omega 9 Hair Mask $58 (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Tatil sonrası bakım içinde en önemlisi de saç bakımıdır. Saçlarımız tatil boyunca sertleşir, kırılır, yıpranır ve cansızlaşır. Tatil dönüşü saçlarımıza kaybettiği nemini kazandırmalı ve canlandırmalıyız. Bunun için saçlarınızı uçlarından kestirebilir, yoğun nem içeren saç maskeleri yapabilir, şampuanınızı kremli versiyonlarıyla değiştirebilirsiniz.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply