Sağlıklı Ayaklar

Ayaklarımız için vücudumuzun tüm yükünü taşıyan önemli organlardan biri diyebiliriz. Koşuşturmacayla geçen hayatımızda hiç şüphesiz en çok ayaklarımız yıpranıyor. Masa başı bir işimiz olsa bile ayaklarımız tüm gün ayakkabının içinde olmaktan bile yeterince zarar görüyor. Bu yüzden ayak bakımı her ne kadar ihmal etsek de çok önemlidir. Bizde mutlu kadınlarımızın güzel, temiz, bakımlı ve sağlıklı ayakları olmasını istedik ve Sağlıklı Ayaklar için evde kolayca yapabileceğiniz doğal bakım kürlerimizi hazırladık.

 

Ayakları Rahatlatmak için

ayak banyo

Ayakları her gün sabunla köpürterek kesinlikle yıkayın ve sert kıllı bir fırçayla fırçalamanızda fayda var. Özellikle topuk kısmında ki sertlikleri gidermek için ponza taşını kullanabilirsiniz

 

Yorgun ayakları dinlendirmek için

ayak dinlen

Bir leğenin içine ılık su ve birkaç damla lavanta yağı dökün. Ayaklarınızı suyun içinde 15 -20 dakika bekletin. Ayrıca limon suyu da cildi yumuşatır ve ayakları dinlendirir.

 

Ayak banyosu

ayak banyoo

1 limonun suyu
¼ çay kaşığı tarçın tozu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
¼ su bardağı süt
Su

Ayaklarınızın rahatça gireceği bir leğeni sıcak suyla doldurun ve içine limon suyunu, tarçını, zeytin yağını ve sütü dökün. İyice karıştırın. Ayaklarınızı leğenin içine sokun ve 10-15 dakika bekleyin. Ayaklarınızı sabunla yıkayıp havlu yardımıyla kurulayın. Ardından krem sürün.

Ayak kremi

care for beautiful woman legs

1 yemek kaşığı badem yağı
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı buğday tohumu yağı
12 damla okaliptüs esansyel yağı
Koyu renkli cam şişe (kremi ışıktan korumak, bozulmasını engellemek için)

Koyu renk cam şişenin içine badem, zeytin, buğday tohumu ve okaliptüs yağlarını koyun.Sıkıca kapattığınız şişeyi çok iyi sallayın, yağların iyice karışmasını sağlayın.Hazırladığınız kremi yukarıdaki ayak banyosunun ardından ayaklarınızı kurulayıp sürün.

Unutmamalıyız sağlıklı olmanın en önemli şartlarından biri temizliktir. Vücudunuzu temiz tutmaya özen gösterdikten sonra diğer kusurları kapatmak, düzeltmek o kadar da zor olmayacaktır. Sağlıkla Kalın!

Gülşah Satun

Gülşah Satun, Ankara Üniversitesi'nde sosyoloji bölümü öğrencisi. Sıradanlığa, kalıplara, önyargılara ve sorgulamayan akla düşman, varoluşa hayran... Ankara'nın bozkırına "sosyolog olcam ben" deyip gelmiş hatun kişisi. Sosyolog olcam derken düşe kalka gittiği yolda bizimle karşılaştı ve Kadınım Mutluyum deyip bu mutluluğunu diğer kadınlarla da paylaşmak için yol arkadaşımız oldu. Toplumlu, kalıplı, ataerkilli, femisitli bi' şeyler demek isterseniz, aslında herhangi bir şey söylemek isterseniz [email protected]'dan ulaşabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.