Rujlar Hakkında 10 Garip Gerçek

Her kadının olmazsa olmaz dediği bir ruju mutlaka vardır. Kozmetik dünyasının büyük bir kısmını oluşturan rujlara bıraz göz attıktan sonra Rujlar Hakkında 10 Garip Gerçek ortaya çıktı. Sizde bu garip gerçekleri merak ediyorsanız başlıyorum.

1) Büyük Paralar:
Evet rujlara gerçekten çok büyük paralar harcıyoruz. Bir kadının hayatı boyunca kozmetik alışverişine 30.000tl. Rujlara harcadığımız miktar ise 3.000tl.

burberry-lipstick

Kadınım Mutluyum Dükkan: Burberry Beauty ‘Lip Cover’ Soft Satin Lipstick ($33.00)

2) İlk uzun süreli ruju kim buldu?

Rujlarımızın kalıcılığını hepimiz Hazel Bishop’a borçluyuz. İlk ruj 2. Dünya savaşından sonra bir dermatalog olan Hazel Bishop’un şans eseri uzun süreli kalıcı bulmasıyla başladı.

1950-HB

3) Altın Şans:

Dünyanın en pahalı rujlarından biri olan Guerlain’s KissKiss Gold and Diamonds Lipstick $62,000 gibi bir fiyata sahip. Bu markanın ilham aldıkları kendi rujlarının fiyatı ise $34. Anlayacağınız gibi rujun kendisinden çok ambalajına para harcanmış. Dışı 18K altından ve üzerinde 199 tane pırlantadan oluşuyor.

cov-lip

c94d41cbe4804411263223e66e82ae76_best

Kadınım Mutluyum Dükkan: Guerlain ‘KissKiss’ Lipstick ($34.00)

4) Rujların Kurtuluşu:
Elizabeth Cady Stanton, Charlotte Perkins Gilman ve bir çok diğer kadın 1912 yılında New York’ta Suffragette mitingee giderken feminizimin göstergesi olarak ruj sürmeyi tercih ettiler.

cvr-suffragettes-lipstick

 

5) Statü Sembolü:
Eski Mısır’da hem kadın hem de erkekler stat sembolü olarak ruj sürerlerdi. Bu rujları ıslak ahşap parçalarıyla uygularlardı ve mavi siyah ve turuncu gibi renklerdi, kırmızı o zamanlarda popüler bir renk değildi.

shopping

Kadınım Mutluyum Dükkan: Marc Jacobs Beauty Lovemarc – Lip Gel ($30.00)

6) Roma Kadınları:

Antik Roma’da zengin kadınların hepsinin mutlaka bir kuaförü ve onlara her gün makyaj yapan hizmetkarları vardı. Her gün makyaj yapmaları o zamanlarda rujların içinde beyaz kurşun, fucus ve vermillion gibi zehirli maddeler olduğu için hiç de sağlıklı değildi.

worn-lipstick-cases

7) Sette Yasaklar:

Her ne kadar “Kendinize bir içki koyun, biraz ruj sürün ve kendinizi toparlayın.” demiş olsa da Elizabeth Taylor, film setlerinde çalışan diğer bütün kadınların kırmızı ruj sürmesini yasaklatmıştır.

lz2

8) Parlaklık Hep Aynı:

Daha önce bahsettiğim zehirli maddeleri bir yana bırakırsak bile, hayvansal yağlar, özküz iliği gibi maddeler kırmızı ruj yapımında kullanılmıştır. Tüm bunları geride bıraktığımız günlerde tek bir şey aynı kaldı, parlaklığı arttırmak için kullanılan balık pulları.

800_somethingsfishy

9) Bakılası Dudaklar:

Manchester Üniversitesi’inde yapılan bir araştırmaya göre erkekler rujsuz dudaklara, rujlu dudaklardan daha az bakıyor. En çok ilgi çeken tabi ki kırmızı ruj, ortalama 7.3 saniye bakışlar kırmızı rujlu kadınlara dönüyor. Pembe rujlu kadınlara ise ortalama 6.7 saniye bakılıyor, çıplak, rujsuz dudaklara ise ortalama 2.2 saniye bakılıyor sadece.

Fotolia_12788867_Subscription_L

ilgili-yazı

10) Sihirli Dokunuş:

Bir ruj sürmenin gerçekten mucizevi bir şekilde sizi kendinize getirdiği günler elbette vardır. Ama 1500’lü yıllarda, İngiltere’de rujların gerçekten doğa üstü güçleri olduğuna inanılıyordu. Ve 1. Kraliçe Elizabeth bunun en büyük inanlarından biriymiş, söylentilere göre öldüğünde 1 santimetre yanında bir ruj varmış ve ruju süremeden vefat etmmiş.

cn_image_0.size.YS_shee_candy_collection

Kadınım Mutluyum Dükkan: Yves Saint Laurent Lipstick ($35.00)

Ece X.

Merhaba! Ben Ece, Marmara Üniversitesi İşetme mezunuyum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşmak en büyük tutkum. Yazılı olarak buradan, izlemek isterseniz eğer beni Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Mutlu Kalın!

No Comments Yet

Leave a Reply