Parlak Saç Rengi İçin Evde Yapabileceğiniz Doğal Maskeler

Parlak saç rengi birçok kadın için oldukça önemlidir. Saçlarınız hangi renk olursa olsun parlamasını ve canlı görünmesini istersiniz. Doğal renginiz ya da boyadığınız renk solgun ve mat görünüyorsa evde yapabileceğiniz doğal maskeler ile kolaylıkla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz parlak saç rengi için maske tarifleri.

Kahverengi Saçlar İçin

 • 2 tatlı kaşığı kakao tozu
 • 2 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi

Bir kap içerisinde malzemeleri iyice karıştırın. Duşta saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra ıslak saçlarınıza maskeyi uygulayın. 3-4 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Yoğurt ve sirke, kakaonun pigmentlerinin saçlarınıza geçmesini sağlarken, bal da saçlarınızı besler ve nemlendirir. Bu maskeden sonra saçlarınız daha parlak bir kahverengi olur.

Sarı Saçlar İçin

 • 1 patates
 • 1 limon
 • 2 tatlı kaşığı papatya çayı

Patatesi rendeledikten sonra içine limonu sıkın ve papatya çayını ekleyin. Maske kıvamını aldıktan sonra duşta şampuanlama sonrası ıslak saçlarınıza uygulayın. Daha sonra bir bone ya da duş başlığını kafanıza geçirin. 5 dakika kadar saç kurutma makinesi ile saçlarınıza ısı uygulayın. Sonrasında saçlarınızı durulayabilirsiniz. Papatya saç rengini açar ve limon ile patates bir araya gelerek saçlarınızın daha aydınlık görünmesini sağlar.

Kızıl Saçlar İçin

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 3 havuç
 • Yarım fincan kızılcık

Havuçları blender ile çekin. Daha sonra kızılcığı da içine ekleyip iyice püre haline gelmesini sağlayın. Yoğurt ve balı da ekleyip maske kıvamına getirin. Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra maskeyi uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra durulayabilir ve saçlarınıza dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Yoğurt havuç ve kızılcıktaki pigmentleri saçınıza geçirerek saçlarınızın daha parlak bir kızıl rengi almasını sağlar.

 

Parlak saç rengi için bu maskelerin yanı sıra her duşta, çıkmadan önce saçlarınızı son durulama suyuna elma sirkesi dökerek durulayın. Elma sirkesi saçlarınızın çok daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli olarak saçlarınızı onarıcı maskeler yaparsanız yıpranmışlıktan oluşan mat görüntüyü de yok etmiş olursunuz. Saçlarınıza sürekli olarak ısı uyguluyor ve şekillendiriyorsanız da zamanla saçlarınız solgun görünebilir. Bu maskelerle saçlarınızı daha parlak hale getirebilirsiniz.

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.