Kış için Saç Bakım Maskesi Tarifi

Merhabalar,

Ufak bir aradan sonra tekrardan yenilenmiş bir şekilde ve yeni yazılarla karşınızdayız.

Sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi? Arada ufak tefek yenilikler güzel oluyor değil mi? Bilirsiniz kadınlar her zaman güzel yeniliklere ve değişikliklere hazırdır.
Peki bugün ne yazdım sizin için? Malumunuz kış ayındayız fakat doğanın düzeni fazlasıyla bozulduğu için mevsimlerde kaymalar ve mevsim karışıklıkları oluyor. Bundan her canlı etkilendiği gibi bizim güzelliğimizi öne çıkaran saçlarımızda fazlasıyla etkileniyor. Bu yüzden hazır kış aylarındayken, saçlarımıza neler yapmalıyız ya da saçlarımız neden dökülür matlaşır gibi konular hakkında bilgilerimi sizinle paylaşıyım istedim.

Az önce de dediğim gibi mevsimsel sorunlardan dolayı saçlarımız havadaki basınçtan ve ısının bir anda yükselip düşmesinden kaynaklanan sorunlara karşı direnmek zorunda kalıyor. Çünkü yüzümüzdeki derinin devamı saç diplerimizdeki deri ile aynı ve derimizde oluşan dirençsizlik yüzünden saçlarımız da maalesef köklerine sağlam bağlanamıyor, böylece dökülmeler meydana geliyor. Tabi ki saçlarımızın dökülmesinin tek nedeni hava şartları değil aldığımız besinlerdeki protein değerleri de önemli. Kendimize ne kadar iyi bakarsak o kadar güzel sonuç alırız güzellik ve bakımımız için. İstediğimiz kadar kaliteli bakım ürünleri kullansak bile metabolik yapımızdaki bozuklukları düzeltmezsek o dünyanın parasını saydığımız ürünlerin bir anlamı kalmıyor. Tabiri caizse çalışan demir paslanmaz diyebiliriz. 🙂

sac_bakimi_kadinimmutluyum

Saçlarımız hava şartları, egzoz dumanı, sigara dumanı gibi her gün maruz kaldığımız etkenlerden dolayı dökülmeye ve matlaşmaya başlıyor. Aynı zamanda sigara dumanı gibi kötü kokular da saça sinmesinden dolayı saçlarımızın gereksiz yere kötü kokmasına sebep olur. Saçlarımız kokuyu çok kolay hapseder ve maalesef yıkamadan çıkmaz. Ufak bir dipnot olarak şunu belirtiyim bu anlattığım basit gibi görünen sebepler ekstra saç dökülmesine neden olur. Eğer daha önce saçınız zaten dökülüyorsa bu sebeplerden dolayı olmayabilir yani her saç zaten günde belli bir miktar dökülme yaşar.

Şimdi gelelim bu dökülmelerden bir nebze de olsa kurtulmanın yollarına.

Daha önceki yazımda da yazdığım tarifi uygulayabilirsiniz. Herkesin evinde kolayca hazırlayabileceği pratik bir tarif.

Hatırlamayanlara ve okuyamanlar için hatırlatıyım.

Malzemeler:

  • Badem Yağı
  • Ylang Ylang Yağı
  • Çam Terebentin ( Fakat 2-3 damladan fazlası saçta dökülme ve deride yanma yapıyor)
  • Susam Yağı
  • Zeytin Yağı
  • Bepanthen ampul
  • Evigen E vitamini

Bunların hepsini bir kapta karıştırıp 25 dk saçta beklettikten sonra daha parlak ve drençli saçlarımıza kavuşabiliriz. Yalnız bu maskeyi 15 günde bir yaparsak verimli sonuçlar elde edebiliriz.

Dökülmeleri azaltmak için dermo-kozmatik ürünler kullanabilirsiniz (eczane ürünleri). Saç serumları ve şampuanlarını düzenli bir şekilde kullanmak size güzellik katacaktır.

sac_bakimi_kadinimmutluyum2

Bunun yanısıra saçlarımızı gün aşırı yıkamakta fayda var. Çünkü saçımızında kendi yağınada ihtiyacı vardır ve nekadar çok yıkarsanız saç derinizin PH değerini bozarsınız ve saçınız ya yağlanır yada saç derisinde pullanmalar olur. Saçı çok sıcak suda yıkadığımızda da saçlarınızda matlaşma ve esnemelere sebep olucaktır . Bu da saçın daha çabuk deforme olasına nedendir. Aynı zamanda yüksek ısıdada saçlarınızı kurutursanızda saçınıza zarar vermiş olursunuz ve burdan da yola çıkarak saçımıza verdiğimiz şekiller ve fönlerin zararını hatırlatmış olayım tekrar. Tabi ki arada bir bu güzel işlemleri yapabiliriz ama fazla yaptığımız zaman da zarara uğrayacağımızı unutmayalım.

sac_bakimi_kadinimmutluyum3

Eveeettt benden şimdilik bukadar 🙂 Umarım sayfamızı ve yazımı beğenmişsinizdir istek konularınız var ise yazıma  yorum bırakıp merak ettiğiniz konuları gönderebilirsiniz.

Hayat paylaştıkça güzel..

C. Ayşegül Kağıt

Bize göre Güzellik ve Bakım denilince akla Ayşegül'den başkası gelemezdi. Aramıza en son katılan gönüllülerimizden olan Ayşegül aynı zamanda takımın en genç üyesi. Bu kadar genç olmasını kıskanmamızın yanında işine olan tutukusunu da kıskanmıyor değiliz. Ayşegül şu sıralarda cilt bakımı ve makyözlük konusunda uzmanlaşmak adına adımlarını atmakta. Bir gün Hollywood makyözü olarak karşımıza çıkarsa hiç şaşırmayacağımız Ayşegül'e [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Google+

No Comments Yet

Leave a Reply