Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Bir kıyafetin seçimi en çok kadınlar tarafından daha dikkatli yapılır genelde. Bunun başlıca sebebi ise kıyafetlerin tarz oluşturmada önemli rol oynadığı gerçeğidir. Bir kıyafet, kullanıcısını arzu ettiği görüntüye ulaşmasında çok büyük bir etkendir. Kıyafetlerin bütün parçaları arasında bütünlük sağlamak, takım oluşturmak, kombin meydana getirmek kişisel stilin bir parçasıdır. Ve tüm bunların tümleşik bir biçimde uyum göstermesi kişinin o günkü ruh durumunu dahi etkilemektedir.

Söz konusu kadınlar olunca giyim kuşam konusu en önemli unsurların başında geliyor. “Yarın ne giysem?” derdi tüm yaş grubuna ait kadınların en mühim sorusu sayılabilir. İşte bu sorunun en doğru stile ve tarza kavuşmak için birkaç cevabı var. Uyumlu giyinmek isteyenlere kadın giyim hakkında birkaç püf noktası ve tavsiye vereceğiz, hazır mısınız?

KISA BOYLU İSENİZ;

Kadın giyim söz konusu olduğunda birçok alternatifli parça var. Ancak bunların seçimi fiziksel ölçülerinize, kilonuza, ten renginize, saç modelinize kadar farklılık gösterecektir. Genelde sık duyarız bu cümleyi; “O kıyafet onda durduğu gibi bende durmadı.” İşte bu tamamen yanlış kadın giyim parçalarının seçiminden ortaya çıkıyor. Mesela eğer kısa boylu biri iseniz, vücudunuzun üst kısmını uzun göstermeniz gerekecektir. Bunun için de düşük belli kadın pantolon modelleri ideal bir tercih
olabilir. Bacaklarınızı bu pantolonlar olduğundan daha uzun göstereceği gibi basenlerinizi de biraz daha ince gösterebilir. Üstelik düz inen yüksek belli kadın pantolonlar tüm bacak boyunu olduğundan daha ince gösterebilir.

Kontrast renkler kadın giyim konusunda iddialı bir seçim olacaktır. Bu nedenle biraz önce bahsettiğimiz kısa boylu ve balıketli kadınların tercih etmemesi gereken modeller arasında. Özellikle iri desenli kadın elbise modellerinden uzak durmalılar. Canlı renkler kullanılabilir ancak üst ve alt kısımda aynı tonlarda olmak şartıyla. Eğer düşük belli bir kadın pantolon giymeye karar verdiyseniz üstünüze püskülü ya da pullu taşlı bir gömlek tercih edebilirsiniz. Bu sizi hem daha şık hem de vücut hatlarınızı doğru şekillendiren bir seçim olacaktır.

Kontrast kadın elbise modelleri ya da kadın giyim listesinde üst sıralarda yer alır ve birçok kişi bunu tercih eder. Ancak kısa boylu kadınlar hem altta hem de üst bedende kontrast yaparsa bu çok hoş olmayan bir görüntüyle karşı karşıya bırakır. İlla “Kontrast yapmak istiyorum, çok seviyorum” diyorsanız da kumaş türünü iyi seçin. İpek bir kadın elbise modeliyle jean kumaştan yapılmış bir kadın ceket modelini tercih edebilirsiniz.

Her zaman desensiz ve düz renk kadın giyim modelleri kullanıcısını daha uzun gösterir. Üstelik kadınsı ve çekici kesimleri olan kadın pantolon modelleri ve kadın tişört modellerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Etek boyu baldırların hizasına kadar uzanan ya da topuk hizasının biraz üstünde ki elbise modelleri kısa boylu kadınların tercihleri arasında yer alabilir. Hatta mümkün olduğu kadar dökümlü krep kumaş pantolonlar arzu edilen görüntüye ulaşmada önemli bir rol oynayabilir.

KİLO PROBLEMİNİZ VAR İSE;

Kilolu kadınların en zorlandığı konuların başında gelir kıyafet seçimi. Mümkün olduğunca kilo saklayabilen bol ve salaş kadın giyim modelleri tercih edilir. Ancak kilolu olup da çok şık ve stil sahibi kadınlar var. Bunların kombin kabiliyetine baktığımızda krep kumaştan tasarlanmış dökümlü pantolonlar başı çekiyor. Özellikle bu pantolonların üzerine bacakların üstüne kadar inen uzun tunik kadın kazak modelleri kurtarıcı oluyor. Yaz aylarında da bu kombini uzun kadın tişört modelleriyle de yapabilirsiniz.

Göz alıcı görünmek kilolu kadınlar için de aslında bir rüya değil. Sadece doğru parçaları doğru renklerle kombinlemek önemli. Dikkat çekici desenlerden uzak durmak her zaman kadın giyim konusunda daha nötr görünüm sağlar. Tek renkli ve koyu tonlarla yapılmış bir seçim kilolu kadınları olduğundan daha zayıf gösterecektir. Dekolte mevzusu ise biraz kafa karıştırıcı. Büyük göğüsleriniz var ise bunları göstermek genelde daha istenmeyen sonuçlara ulaştırır. O nedenle kadın giyim parçalarında olabildiğince fazla dekolte vermemek doğru bir seçim olabilir. Ancak kilolu kadınların yapmaması gereken bir nokta var ki o da; beli saran kalın kemer kullanımı. Aman! Asla!

Dökümlü kumaştan tasarlanan bütün kadın giyim kıyafetlerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Hatta bol salaş bir elbiseyi blazer bir ceketle kombinleyebilirsiniz. Hem basenlerinizi kapatır hem de daha şık bir görüntü sağlar. Ancak yine unutmamanız gereken bir kural var ki o da; ceketin önünü asla iliklememeniz gerektiği gerçeği. Mümkünse ceketlerinize vatka ekleyin. Bu omuzlarınızı daha yüksek ve geniş gösterecek ve vücudunuzda biraz da olsa orantı sağlayacaktır.

Eğer kilo problemini bir türlü aşamıyor ama güzel giyinmek de istiyorsanız kadın giyim sektörünü yakından takip etmeniz gerekebilir. Lakin buna vaktiniz ya da fırsatınız yok ise verdiğimiz önerilerden yola çıkarak mağaza dolaşmadan internetten sipariş verebilirsiniz. Örneğin alacağınız kadın elbise modeli asla ve asla vücudunuzu sarmamalı. Streç kumaşlar sizin için en son giyeceğiniz parçalar arasında yer alıyor. Bu tarz kadınların tercih etmesi gereken kumaş ve elbise türü daha çok uçuş uçuş kumaşlardan yapılan ve tek renk hatta koyu tonlardaki elbise modelleri olmalı. Hatta belden lastikli kadın elbise modelleri kalçanızı ve basenlerinizi kamufle etmekte birebir. Düz kesim kadın pantolon ve standart beden olmayan üst giyim modelleri tercih edilebilir. Ancak tayt sizin için pek doğru bir seçenek gibi durmuyor.

GENİŞ KALÇALARINIZ VAR İSE;

Geniş kalçalara sahip olan kadınların yaptığı en büyük hata geniş ve aşırı bol pantolonlarla kalça kısmını kamufle etmek istemesi. Bu aksine daha geniş gösterecektir kalçanızı. Bunun yerine dökümlü ama çok da bol olmayan, düz kesim bir kadın pantolon tercih edebilirsiniz. Her zaman yine koyu ve tek renkten yana olmak avantaj sağlayacaktır. Yine tayt sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Ancak taytın üzerine dökümlü bir kadın kazak ya da tunik ile kombinlerseniz bu kuralı aşmış olabilirsiniz.

Genelde Türk kadın yapısında armut denilen vücut tipi yaygındır. Yani geniş kalça ve ince üst beden. İşte bu tipe uygun kadınlar ne yapması gerekiyor? Aradaki farkı en aza indirgemesi. O halde dikkati mutlaka vücudunun ince olan bölgesine çekmeniz gerekiyor. Bunun için de ışıltılı, pullu, işlemeli, rengarenk kadın gömlek ya da kadın kazak giymekten asla kendinizi alıkoymayın. Hatta çiçekli, geometrik desenli, karışık tonlarda üst kadın giyim parçalarını kullanabilirsiniz. Mümkünse abartılı bir kolye, küpe ya da farklı aksesuarlar kullanın. Minik bir dekolte de size yakışacaktır. Tüm bunlara ilave olarak göz ve dudak makyajı sizde en çok dikkati çeken kısımdır, unutmayın!

Uzun boylu kadınlar az da olsa biraz topuklu ayakkabı daha çekici olmalarını sağlayabilir. Hatta düz bir kadın ayakkabı yerine spor ayakkabılar daha hoş bir görüntüye sizi kavuşturabilir.

Daha birçok püf noktası verilebilir, ancak her zaman kendinizi mutlu hissettiğiniz ve içinde enerji bulduğunuz parçalardan vazgeçmeyin. Onlar her daim sizi daha pozitif hissettirecektir. Bazı kriterleri de alışveriş planınıza eklerseniz güzel ve şık görünmek dışında bir seçenek kalmıyor. Siz siz olun, her zaman kendi tarzınızı oluşturun. Ancak bu sayede stil sahibi görünebilirsiniz.

Sen de kadın giyim parçalarından kombin yapmak istiyorsan doğru adrestesin. Üstelik indirimli fiyatlarımız oldukça cezbedici. Hadi hemen, bir tıkla beğendiğin ürünleri sepetinize ekle ve siparişini tamamla. Kampanyalarımızı kaçırmak istemiyorsan bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsin.

Markastok; farkı çok, güvende sınırı yok!

No Comments Yet

Leave a Reply