En Son Ne Zaman Check Up Yaptırdınız?

Her geçen gün hastalıkların sayısı artarken diğer yandan çeşitli hastalıklara yakalanan kişi sayısı da artış gösteriyor. Özellikle kent yaşamı, yoğun stres, düzensiz beslenme ve gıdalarda kullanılan kimyasallar gibi onlarca unsur ortaya böyle bir tablo çıkarıyor. Dolayısıyla artık sağlık kontrolleri eskiye nazaran çok daha fazla önem kazandı. Geniş kapsamlı bir sağlık kontrolü ise ancak check up ile mümkün olabiliyor.

En son ne zaman check up yaptırarak sağlığınızı kontrolden geçirdiniz, bilmiyoruz ancak uzmanlar en azından yılda bir kez de olsa bu kontrolün her birey tarafından yaptırılmasını öneriyor. Hatta çocuklar için de durum aynı! Çocuklarda görülen hastalıkların sayısı inanılmaz bir hızla arttığından mutlaka onların da erken tanı avantajından faydalanmaları gerekir. Bu nedenle kontrollerin aksatılmadan gerçekleştirilmesi kelimenin tam anlamıyla “hayati önem” taşıyor!

Check Up Kapsamında Hangi Kontroller Var?

Yaşam tarzınızdan geçirdiğiniz hastalıklara, beslenme şeklinizden yaşınıza ve cinsiyetinize kadar pek çok unsura bağlı olarak sağlık kontrolünüze nelerin dahil edileceği değişebilir. Her birey için uygulanacak check up kapsamında ne gibi tetkiklerin yaptırılması gerektiği farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle size bir liste sunmak yanıltıcı olacaktır. Nelerin kontrolden geçirileceği sağlık kontrolü öncesinde hekim tarafından yapılan bir görüşme ile yine hekim tarafından belirleniyor.

Artık çeşitli sağlık kuruluşları bu sağlık kontrolü için belirli programlar da hazırlıyor. Bu sayede nasıl bir kontrolün uygulanacağı konusunda merakınızı giderebilecek bilgileri daha kolay edinebiliyorsunuz. Örneğin size uygun check up programları için Acıbadem internet sitesine de tıklayabilirsiniz. Zira check up hakkında bu sitede çok detaylı bilgiler de yer alıyor. Halen sağlığınızı detaylı bir kontrolden geçirme noktasında kararsızsanız mutlaka söz konusu siteye uğramalısınız.

Check up önemine dair çok çarpıcı bilgileri de bu sitede bulabilirsiniz. Sonrasında zaten kendinizi bir sağlık kuruluşundan randevu alırken bulacaksınız. Çünkü bazen farkındalık yaratmak yeterli olmuyor. Önerilerin dikkate alınmaması durumunda ortaya çıkabilecek risklerden de söz etmek gerekiyor. İhmal edilen check up işleminin beraberinde hangi riskleri getirdiğini mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için Acıbadem web adresine tıklamanız yeterli olabilir.

No Comments Yet

Leave a Reply