En Güzel Giysiniz, Cildiniz

Bir reklam vardı hani, hatırlar mısınız? “ En güzel giysiniz, cildiniz. ” diye. Reklam meklam ama çok doğru değil mi? Cildimiz aslında giydiklerimizden önce gelir çoğu zaman. Bir kıyafetimizde kalıcı bir leke olduğunda onu beğenmez, giymek istemez ya toz bezi, yer bezi falan yaparız ya da atarız gider. Fakat cildimiz için aynısı geçerli değil maalesef. Onda bir leke gördüğümüzde yer bezi yapmak ya da kaldırıp atmak gibi bir lüksümüz yok. Yapamadığımız gibi o lekeyi görmek bizi çok fazla rahatsız eder. Birazcık da takıntılıysak zaten eyvah eyvah.

Her kadın cildine önem verir. Onun güzel ve sağlıklı olması için çabalar. Mutlaka hepimizin farklı yöntemleri, farklı kozmetik ürünleri var cildine bakmak için. Kimimizin ki cildine çok iyi geliyor, kimi ne kullansa fayda etmiyor. Kimileri de kaliteli olsun cildime zarar vermesin diye büyük paralar harcayarak bakımını yapıyor cildinin. Tüm bunları yaparken çoğumuzun gözden kaçırdığı önemli bir ayrıntı var: Kimyasallar. Aslında o kadar önemli bir ayrıntı ki bu. Kısa zamanda cildimizi canlı ve sağlıklı gösteren tüm kozmetik ürünlerinin uzun vadede götürdüklerinin ne yazık ki geri dönüşü yok. Özetle her zaman söylediğimiz gibi, tüm çareler doğada vardır.

bitki cilt

Cildimiz bu kadar değerli ve hassasken bize de onu incitmeden bakım yapmak düşüyor. Birçok cilt sorunu için doğal çözümleri sizler için araştırdık ve derledik. Üstelik bu bakım da çok kolay ve masrafsız.  Nasıl mı? Tabii ki de doğanın bize cömertçe sunduğu olanaklarla.

 

elma sirkesi

Elma Sirkesi mucizesi
Bir kaba yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi koyup kaynatın. Daha sonra bu su ile yüzünüze buhar banyosu yapın. Ayrıca yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü 3-4 günde bir silin. Cilt lekeleri için oldukça faydalıdır.

 

bal limon

 

Yaşlılık ve Güneş Lekelerine Çözüm
Özellikle yaşlanma lekelerini hafifletmek ve güneşten zarar görmüş dekolte bölgesini onarmak için bu karışımı hazırlayın. Bir limonun suyunu ve 2 çorba kaşığı balı ve 60 gr. sade yoğurdu karıştırın. Her bir noktaya hassas bir şekilde masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi haftada en az bir kere kullanın.

 

Cucumber on a white background

Salatalık Mucizesi
Buzdolabında kalmaktan dolayı sararmış olan bir salatalığı ikiye bölüp, lekeleri ovun. Bu lekelerin ne kadar açıldığını zamanla göreceksiniz. Bunu her gün ya da haftada 3 gün yaparsanız iyi olur.

 

maden-suyu

Maden Suyu Mucizesi

Çok fazla mineral içerdiği için insanlar onu içiyor. Ama   maden suyunu yüzünüze püskürtürseniz cildinizin  canlanacağı ve sıkılaşacağını göreceksiniz. Püskürtmeli tonik şişelerinizi atmayın. İçini iyice yıkayın  maden  suyu doldurun. Deriyi canlandırmak için her akşam  önce cildi temizleyin. Sonra maden suyunu hafifçe  sıkın. . Mineraller cilt tarafından emilsin diye iyice kurumadan yatmayın. Gözenek sorunu yaşayanlar için düzenli kullanımda yararlı.

lemon bal

Sivilceleri Önlemek İçin
Burada yine o üç süper ürün var: Üçü de hem ergenlerin hem de sivilce ile sürekli başı dertte olanların dostu. Bal,  süt ve limon suyu. Bir kaba bir  kaşık limon suyunu,  bir kaşık balı koyun. Yarım çorba kaşığı da sütü ilave edin. Karışımı yüzünüze ve  boynunuza yedirin.  Bal, limondaki maddelerin ciltte  daha iyi nüfuz etmesini sağlar..  Limonun içeriğinde cildin yağ salgısını dengeleyen maddeler var. Bu nedenle bu işlem sivilceleri önlüyor.. Eğer sivile çıkmaya eğilimli bir cilde sahipseniz bu maskeyi 10 günde bir yapın.

 

Gülşah Satun

Gülşah Satun, Ankara Üniversitesi'nde sosyoloji bölümü öğrencisi. Sıradanlığa, kalıplara, önyargılara ve sorgulamayan akla düşman, varoluşa hayran... Ankara'nın bozkırına "sosyolog olcam ben" deyip gelmiş hatun kişisi. Sosyolog olcam derken düşe kalka gittiği yolda bizimle karşılaştı ve Kadınım Mutluyum deyip bu mutluluğunu diğer kadınlarla da paylaşmak için yol arkadaşımız oldu. Toplumlu, kalıplı, ataerkilli, femisitli bi' şeyler demek isterseniz, aslında herhangi bir şey söylemek isterseniz [email protected]'dan ulaşabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply