Doğal Mucizeler

Saçlar şüphesiz her kadın için çok kıymetlidir. Tüm değişikliklere saçla başlar, saçla bitiririz. Fakat bu değişiklikler sırasında saçlarımızı istemeden de olsa çokça yıpratabiliyoruz.  Onarmak içinde türlü kremler, şampuanlar kullanıp, kimyasallarla bir yeri iyileştirirken diğer yeri bozuyoruz. Bu noktada bir kurtarıcı ortaya çıkıyor: Doğal yağlar. Saçlarınızı yıpratmadan onarmak için seçtiğimiz Doğal Mucizeler e bir göz atın derim.

Jojoba Yağı

jojoba

Jojoba yağı, kafa derisini besler ve onu kepek ve deri dökülmelerinden temizler. Jojoba yağı, çabucak emilir ve bu yüzden saç köklerini tamamen besleme konusunda önerilir. Saç gelişimi için jojoba yağının etkinliğinden dolayı bu yağ tıbbi şampuan ve yağlarda da kullanılır. Jojoba yağıyla karıştırılan şampuan ve arındırıcılar saç dökülmesini önemli ölçüde kontrol altına alır.

Lavanta Yağı

lavantaü

Saç köklerini güçlendirerek koparak dökülmeleri azaltması. Lavanta yağı ayrıca bir bağışıklık sistemi hastalığı olan ve saç köklerinin vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmasına ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olan alopesi için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Lavanta yağının faydalarını görebilmek için bu uygulamayı 5-6 ay boyunca her akşam tekrarlayın. Önemli bir uyarı: Hamilelik ve emzirme döneminde lavanta yağı kullanılmamalıdır.

Badem Yağı

badem

Saçları nemlendirmek, daha parlak görünmesini sağlamak ve güçlendirmek için kullanabileceğiniz en ideal doğal yağlar arasında yer almaktadır. Saçlar için çok yararlı E vitamini ve magnezyum bakımından zengin olan badem yağı aynı zamanda fön, saç maşası ve boya gibi yıpratıcıların etkisini azaltmak, saçın daha sağlıklı uzamasını sağlamak içinde kullanılabilir.

Fındık Yağı

Hazelnut Oil

İçinde bulunan vitaminler ile saça gereken besini verir ve daha sağlıklı olmasını sağlar.İçinde bulunan %60 oranındaki yağ ile saçlarınızı yumuşatır.Düzenli bakım halinde saçların daha parlak görünmesini sağlar. Saç köklerinde oluşan iltihap, kızarıklık ve yanma hissini önler ve saç derinizin eskisi gibi sağlıklı olmasını sağlar. Saç dökülmesini engeller. Yağı ile hem saçı hem de saç derisini yumuşak tuttuğundan kepeklenme sorununun da önüne geçmiş olursunuz. Saçı besleyip güçlendirdiği için saçın uzama hızını da maksimuma getirmiş olursunuz.

Biberiye yağı

biberiye

Bazı bitki uzmanları güzel kokusuyla rahatlatıcı etkisi bulunan biberiye yağını aynı zamanda saç derişinde oluşan aşırı yağlanmayı azaltmak, kepek oluşumunu engellemek ve daha parlak saçlar için tavsiye ediyor. Akdeniz bölgesine özgü bir bitki olan biberiyeden elde edilen yağla saç derisine masaj yapıldığında saç köklerini besliyor ve güçlendiriyor.

Argan yağı

argan

Saça faydaları nedeniyle “sıvı altın” olarak adlandırılan argan yağı donuk görünen saçları kısa sürede sağlığına kavuşturur ve doğal bir parlaklık verir. Jojoba yağı ile benzer bir içeriğe sahip argan yağı zamanla bu yağın yerini almıştır çünkü argan yağıyla yapılan bakım jojoba yağından daha kısa sürede sonuç vermektedir. Saçı doğal bir şekilde nemlendirir, karışmasını engeller ve daha kolay şekil almasını sağlar. Saçın nemli havalarda kabarmasını engeller.

Saç kökü gözeneklerine nüfuz ederek saçın elastikiyetini arttırır. Özellikle uzun saçları olanlarda fırçalama, kurutma ve fön çekme sırasında yaşanan koparak dökülmeleri azaltır.

E vitamini bakımından zengindir ve E vitamini sağlıklı saçlar için en önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Antioksidan etkisi bulunan E vitamini güneşten, boyadan yıpranan saçların toparlanma sürecini kısaltır.

Saçlarda ve saç derisinde çok az miktarda yağ kalıntısı bırakan argan yağı nemi saç ve saç derisine hapsederek kuru ve kırılgan saçları kısa sürede yumuşatır. Özellikle boyadan yıpranan, kuruyan ve kırılgan hale gelen saçlar için ideal bir doğal çözümdür.

Omega 3 ve omega 9 gibi doymamış yağ asitleri bakımından zengin içeriği ile saç gözenekleri ve köklerini besler. Saçın yapısını güçlendirir ve güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dayanıklı hale getirir.

 

Gülşah Satun

Gülşah Satun, Ankara Üniversitesi'nde sosyoloji bölümü öğrencisi. Sıradanlığa, kalıplara, önyargılara ve sorgulamayan akla düşman, varoluşa hayran... Ankara'nın bozkırına "sosyolog olcam ben" deyip gelmiş hatun kişisi. Sosyolog olcam derken düşe kalka gittiği yolda bizimle karşılaştı ve Kadınım Mutluyum deyip bu mutluluğunu diğer kadınlarla da paylaşmak için yol arkadaşımız oldu. Toplumlu, kalıplı, ataerkilli, femisitli bi' şeyler demek isterseniz, aslında herhangi bir şey söylemek isterseniz [email protected]'dan ulaşabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply