DIY Düğün Fikirleri

Düğünlerin kutlamadan ziyade bir yarış haline geldiğini hissetmeye başladım. Daha çok davetli, daha büyük pasta, daha uzun duvak, daha çok çiçek, daha çok şıkırtı, pırıltı için gelinler düğün zamanı harıl harıl çalışıyor. Sonuçta ortaya çıkan şey ne kadar görkemliyse, hazırlık sürecindeki yıpranma payı o kadar büyük oluyor. Bu tarz düğünlerin gelinden çok davetlilerin düğünü olduğunu düşünüyorum. Bir sanatçının şovuna hazırlanması ve sunması gibi; gelin ve damat şovunu yapıyor ve alkış alıyor.

Düğünün aşık olduğu, sevdiği, değer verdiği kişiyle hayatını birleştirmenin heyecanını paylaşma, ilan etme ve bunu kutlama biçimi olduğunu düşünenler ve bütçe engeline takılıp ”Düğün mü yapsam o parayla araba mı alsam?” gibi düşüncelerden kaçamayanlar için eğlenceli ve samimi hem de size maddi açıdan epey kolaylık sağlayacak düğün fikirlerini derledim. DIY yani kendin yap projeleri oldukça revaçtayken bunu neden düğünlere uyarlamayalm ki? Hayatınızın unutulmaz günlerinden birine kendi el emeğinizi göz nurunuzu katsanız bu hem siz hem de davetliler için daha kıymetli olmaz mı?

Yapılabilecekler elbette sizin hayal gücünüzle sınırlı. Ama ben yine de kafanızda canlandıracaklarınızın somut bir örneği olması için bir şeyler seçtim. Nereden başlasam diye düşünenler düğünün başlayacağı yerden başlayabilirler. Davetlileri girişte kendi el yazınızla yazılmış bir ”Hoşgeldiniz” tahtası karşılasa, onlara verdğiniz önemi daha ilk dakikadan hissettirmiş olursunuz.

Leming_Hiers_Rebekah_J_Murray_Photography_StuartTaylor0267_low

Genelde düğünlerde nikahtan önce gelin ve damadı görmeyiz. Nikah saatine kadar konuklara bir şeyi beklediklerini unutturmak için bu süreyi eğlenerek atlatmalarını sağlamalsınız. Düğününüzde çekilmiş bir kare fotoğraf onlar için en güzel anı olacaktır. Bunu eğlenceli hale getirip konuklarınız için fotoğraf köşeleri hazırlayabilirsiniz. Kartonlardan çerçeveler yapabilir, sevdiğiniz yazılar ya da semboller olan fonlar hazırlayabilirsiniz.

Wedding-Photo-Booth-Ideas4

Işıklar da düğünün önemli ayrıntılarından biridir. Düğünler zaten yorucudur, bir de voltaj voltaj ışık verip ekstra yorulmanın bir anlamı yok. Biraz daha loş ve romantik bir ortam yaratmanın en kolay yolu ise; mumlar. Bu meyveleri oyarak mum gibi kullanma fikrini çok sevdim. Burada elmalar teneke bir kovaya koyulmuş ama siz konseptinize göre cam fanus içine koyabilir veya sadece etrafa yanan meyveleri yerleştirebilirsiniz. Meyve kokulu bir düğün…

d10529770e7ad308d7eb6f288049fd9d

Düğünler sayesinde kendi başına bir sektör haline gelen düğün pastası olmazsa olmazlardan sadece biri. Bunun yanında ufak tefek ikramlar da yapılmıyor değil. Bu konuklar açısından çok şık düşünülmüş bir ayrıntı; ama etrafta sürekli servis için koşturup duran insanlar olması can sıkıcı bir durum. Kendi hazırladığınız ufak atıştırmalıkların olduğu keyifli bir servis masası bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Herkes istediğini, sevdiğini alacak ve birçok yiyeceğin ziyan olmasını da önlemiş olacaksınız. Bir de konuklara düğün pastası yerine sanat eseri yedirmeye çalışma durumu var, abartıldığını düşündüğüm. Düğün pastasının o görkemine kapılan konukların haliyle beklentisi yükseliyor. Servis yapılıp da önlerine gelen pastayı yemek için ise katman katman şeker hamurunu aşmaları gerekiyor. Konuklarınızı bu zahmete sokmaya değeceğini düşünmüyorum. Kendi sevdiğiniz tatları barındıran eğlenceli bir pasta yapabilirsiniz. Sevecekleri bir tat görecekleri o heykelimsi pastalardan daha akılda kalıcı olacaktır.

c-byron-bay-farm-wedding-096

Konuklarınıza bu özel gününüzde sizi yalnız bırakmayıp yanınızda oldukları için teşekkür etmek isterseniz onlara hatıra kalacak minik hediyeler hazırlayabilirsiniz. Bu gazete kağıtlarından hazırlanmış küçük paketlere lolipop koyma fikri çok hoşuma gitti. Vintage bir hava katmış. Ama kendi ellerinizle yazdığınız teşekkür kartları da konuklarınız açısından etkili olacak ve düğününüzden mutlu ayrılmalarını sağlayacaktır.

eee8cb1e7dd196c19752b69c7747ac53

baginserts

Konuklarınızla beraber kendinizin de keyif alacağı bir düğün tasarlarsanız, düğününüz atlatılması gereken stresli bir gün olmaktan uzaklaşır. Gülümseyerek hatırlayacağınız bir gün olması için eğlenceli ve yaratıcı fikirlerle size ilham kaynağı sağlayabilirsem ne mutlu bana!

[imagebrowser id=268]
İzlem Küsmen

İzlem, Marmara Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi olarak aramıza katıldı. Yazı yazmayı, blog tutmayı ve okumayı çok sevdiğinden midir nedir kendisinin yerinin Kadınım Mutluyum safları olduğunu düşünüyor. Siz de öyle düşünüyorsanız İzlem'i takip edin! Google+

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.