Daha Sağlıklı Saçlar İçin

Merhabalar,

Bu benim ilk yazım. Burada olmaktan ve sizinle aklımdakileri paylaşmaktan çok mutluyum. Sizlerle birlikte ne yapsam diye düşün taşındım ve evdeki imkanlarımızla yahut cüzi miktarda alınan birkaç doğal ürünlerle D.İ.Y yapmak aklıma geldi. 🙂 Bakımsız bayan kalmasın diye.

Pratik olalım diye sürekli kozmatik ürünleri alıyoruz, bunların birçoğunda kimyasal madde bulunuyor. Bu ürünler herkeste aynı faydayı ve perfonmansı maalesef göstermiyor sonra da yeni ürün arayışı içerisine giriyoruz. Zaten etrafımızda bize zarar verecek etmenler yeterince var. Kısacası bende dedim ki bari birinden kurtulalım 🙂 . Ve saçlarımızın daha güzel görünmesi için bu sağlıklı karışımdan size bahsetmeye karar verdim.

Yaklaşık üç sene önce annemin saçlarını evde boyarken saçlarını beslemesi için boyanın içerisine bir kaç damla ”Badem yağı” dökmekle başladı her şey ve ben o günden beri saçlarıma bu karışımı uyguluyorum. Bu karışımı tüm saç tipleri uygulayabilir fakat yağlı saçlar bu bakımı biraz daha uzun periotlarda yapmalı. Ben genellikle bu yağların hepsini karıştırıp büyük bir şişede toplıyorum eğer evinizde boş bir şişe yoksa Watsons’larda boş ve başları püskürtmeye uygun şişeler satılıyor.

Şimdi gelelim bu sihirli karışımın içindekilerine. 🙂 Bu arada ben bu ürünlerin bir kısmını aktardan ve eczaneden temin ettim.

Malzemeler:

Badem Yağı
Ylang Ylang Yağı
Çam Terebentin ( Fakat 2-3 damla fazlası saçta dökülme ve deride yanma yapıyor)
Susam Yağı
Zeytin Yağı
Bepanthen ampul
Evigen E vitamini

[imagebrowser id= 174]

Eğer kokusundan hoşlandığınız bir esans varsa içerisine 1-2 damlada ondan dökebilirsiniz. Kafanıza komple sürüp tararsanız yağ saçlarınıza homojen olarak dağılır. Eğer bu karışımı göz kararı yapayım derseniz ampul içerisinde olanları birer tane kırınız ve çam terebentinden bir damla damlatın. ( Kaş yaparken göz çıkarmayalım değil mi ? 🙂 )

Ben bu yağ karışımını yaklaşık iki haftada bir yapıyorum. (Özellikle evde temizlik yapmadan önce sürüp temizlik bittikten sonra malum terden kurtulmak için güzel bir banyo ve süslenip dışarı çıkıyorum. 🙂 ) Ayda birde bu aynı karışıma sadece bal ve yumurtanın tamamını bir kapta karıştırıp saçıma sürüyorum daha parlak bir görünüm kazanıp kırıklar oluşmasın diye.

Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı iki kez şampuanlayarak yıkayabilirsiniz.

İşte bu küçük D.İ.Y ile kırık, kuru, yavaş uzayan saçlara elveda diyebiliriz 🙂 Unutmayın ne de olsa güzel olmanın ilk kuralı sağlıklı bir birey olmakla başlıyor. Siz önce sağlıklı olun, güzellik kendiliğinden gelecektir.

Bir başka D.İ.Y de görüşmek üzere… Soru, görüş ve önerilerinizi yorumlardan takip edceğim.

Sevgiler…

C. Ayşegül Kağıt

Bize göre Güzellik ve Bakım denilince akla Ayşegül'den başkası gelemezdi. Aramıza en son katılan gönüllülerimizden olan Ayşegül aynı zamanda takımın en genç üyesi. Bu kadar genç olmasını kıskanmamızın yanında işine olan tutukusunu da kıskanmıyor değiliz. Ayşegül şu sıralarda cilt bakımı ve makyözlük konusunda uzmanlaşmak adına adımlarını atmakta. Bir gün Hollywood makyözü olarak karşımıza çıkarsa hiç şaşırmayacağımız Ayşegül'e [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Google+

No Comments Yet

Leave a Reply