Chia Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir? Chia Tohumu Faydaları

Son zamanlarda trend olmasıyla birlikte birçok kişinin duyduğu chia tohumu oldukça merak ediliyor. Sağlıklı beslenmek isteyen hemen herkesin bilmesi ve denemesi gereken chia tohumu, doğru tüketme şekli ile en sevdiğiniz besin olabilir.

İşte chia tohumu hakkına bilgiler ve ipuçları.

Aktarlarda ya da büyük marketlerdeki organik reyonlarda karşılaştığımız chia tohumu, popüler olmasıyla birlikte hemen her markette bulunabilir hale geldi. Artık sağlıklı beslenmek isteyen hemen herkesin ulaşabileceği bir besin olduğu için farklı tüketim şekillerini de bilmek önem taşıyor. Eğer günde bir kaşık  tüketirseniz günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz lif, kalsiyum, protein ve omega-3’ü büyük ölçüde karşılamış olursunuz.

Bitkisel olduğu için metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımını sağlaması da diyet yapanların tercih etmesi için en önemli özelliği. Diyet yapıyorsanız tok tutma açısından da faydalı chia tohumunu mutlaka tüketmelisiniz. En önemli faydaları bunlar olsa da sayılamayacak kadar faydaları da var. Kabızlığı giderir, bağırsakları düzenler, beyin ve sinir sistemini iyi yönde etkiler, zeka geliştirir, yorgunluk giderir, tatlı krizlerini kontrol altına alır, kemik erimesini önler. Tüm bu faydalarını görüp de kullanmaya karar verdiyseniz nasıl tüketeceğinizi de merak ediyorsunuz demektir.

Chia Tohumunu Nasıl Tüketelim?

Ara öğün olarak chia tohumunu yoğurtla karıştırarak tercih edebilirsiniz. Yoğurdun içerine chia tohumuna ek olarak tarçın, ceviz, muz gibi farklı besinleri ekleyerek kendi damak zevkinize göre bir ara öğün atıştırması yapabilirsiniz. Gece yapıp dolapta bekletirseniz chia tohumu şişer ve daha da doyurucu olur.

Chia Tohumu Omleti

Spor öncesi veya sonrasında yemek yemeyi tercih ediyorsanız chia tohumlu omlet işinize yarayabilir. İki yumurtayı çırpıp içerisine bir kaşık chia tohumu, bir kaşık süt, nane, kekik, biber ekleyin ve zeytinyağı ile tavada pişirin. Bunu hem kahvaltı olarak hem öğle yemeği olarak tercih edebilirsiniz.

Chia Tohumunun Kalorisi Kaç?

Birçok kişi chia tohumunun kaç kalori olduğunu merak eder. 1 yemek kaşığı tükettiğinizde 50 kalori almış olursunuz. Bu da günlük almanız gereken kalori sayısını çok fazla etkilemeyecek bir kaloridir. Kalori ihtiyacınızı besleyici besinlerle doldurmanızda fayda var.

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply