Bordo (Burgundy)

Selamlar Millet! Öncelikle kendimi tanıtmak istiyorum. Adım Alba, 23 yaşındayım. İspanyolum. Ve ben bir moda aşığıyım.

Hi guys! First of all I would like to introduce myself. My name is Alba, I´m a twenty-three-year-old spanish girl. And I´m a lover of fashion!

 

 

 Betül, bu sitenin bir parçası olmamı istediğinde düşündüğüm “wooow” oldu. Benim için bir zevk. Sizinle stilimi ve moda vizyonumu paylaşmaktan çok mutluyum. Umarım eğlenirsiniz.

When my colleague Betül invited me to participate in this web, I thought “wooow it´s a pleasure for me!!!”. I´m very happy to share my looks and my vision of fashion with all of you, I hope you enjoy!

 

 

 

Haydi kıyafetlerden konuşalım. Bugün size en sevdiğim kombinlerimden bordo ve griyi göstermek istiyorum. Bordo bu sezon taptığım renk oldu. Alışverişe gittiğimde sadece bu renkteki kıyafetlere bakar oldum.

Well let’s go to the outfit! Today I show you one of my favorite combinations: burgundy with gray. The burgundy has become my fetish color for this season. When I go shopping I look for all clothes in this color!

 

 

 

 

Bu etek hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence çok güzel. Kalem etekler oldukça trend, Diz boyu tercih ediyorum ben ama ne yazıkki bu etekler bana yakışmıyor.

And what do you think of this skirt? It´s so lovely! pencil skirts are very fashionable, I prefer knee lenght, but unfortunately these skirts don’t look good on me.

 

Dantelli eteğimi daha casual bir tercihle, kazakla kombinledim. Büyük beden örgü kazaklar, bu sezon gardrobunuzda bulunmalı. Çünkü soğuk havalar için en iyi tercih onlar, ben bayılıyorum.

I like combine this lace skirt with more casual clothes like this jumper. Oversize knits are a must have in this season. I love them, because they are the best choice for the cold winter!!

 

 

Umarım bugün giydiklerimi beğenirsiniz.

I hope you like the outfit!

 

Etek (Skirt): Pull & Bear (f/w 11-12)
Kazak (Jumper): Zara (f/w 10-11)
Fular (Foulard): Pull & Bear (f/w 11-12)
Booties: Marypaz (f/w 11-12)
Bilezikler (Bracelets): H&M (s/s 11)
Çanta (Bag): Zara (s/s 11)


 

Alba Sánchez García

I am Fashion blogger from Spain. My blog is http://mondayt0friday.blogspot.com. I like sharing my own vision about fashion world through my outfits. Hope you like it! For any reason just touch me with [email protected] :)

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.