Anne Çocuk Sağlığı

Anne Çocuk Sağlığı devamlı olarak medyayı da sağlık sektörünü de meşgul eden bir konudur. Çocuğuk dünyaya geldiğinde ilk iletişimini annesiyle kurar ve bu ilişki uzun süre araya başkası girmeden devam eder. Dolayısıyla ruh ve beden sağlığı yerinde bireyleri topluma kazandırmak için bu aşama çocuk gelişimindeki en önemli aşamadır diyebiliriz. Sağlıklı bir beden şüphesiz sağlıklı bir ruh halini de beraberinde getirir.

Bu aşamada yeni doğan bir bebeğin en önemli ihtiyacı anne sütüdür. Anne sütüne uzun dönemler toplumun yanlış yönlendirilmesinden dolayı gerekli önem verilmemiş ve ciddi sağlık sorunlarına gebe bir nesil yetişmiştir. Günümüzde ise bu yanlış bilinçlendirmenin etkilerinin giderilmesi için,öncesinde “anne sütü yetmez, bebek maması yedirin” kampanyalarına canı gönülden destek veren devletimiz, bugün anne sütünü desteklmek için tüm kampanya ve bilinçlendirmelere büyük önem veriyor. Anne sütünün önemi yeniden vurgulanıyor, tüm kadın ve toplum merkezlerinde anne sütünün önemi anlatılıyor. Peki neden anne sütü bu kadar önemli en önemli etkenleri en basit diliyle aşağıda bizler için sıraladım.

anne bebek

Anne sütünün bebeğe ve anneye faydaları:

Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülmekte, beyin gelişimi daha iyi olmakta, allerjik hastalıklar, ishal ve solunum yolu hastalıkları ve hatta ileri yaşlarda ateroskleroz, kanser ve multipl skleroz gibi hastalıklar daha az bildirilmektedir. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülmektedir.
Anne sütü özeldir:

Anne sütü her bebek ve her dönem için özeldir. Prematürelerde ve hayatın ilk günlerinde farklı yapıda bir anne sütü söz konusudur. İlk bir hafta memelerden “kolostrum” adlı süt gelir ve bebeği besleyici ve enfeksiyondan koruyucu özellikleri ön plandadır. Bunu ikinci hafta boyunca protein içeriği azalırken, laktoz, yağ ve toplam kalori içeriği artan “geçiş sütü” izler. Daha sonraki dönemlerdeki olgun anne sütü de emzirmenin başlangıcında karbonhidrattan, sonunda yağdan zengin olarak gelir.
Anne sütünün özellikleri:

Anne sütü özel yapıda, sindirimi kolay ve enfeksiyondan koruyucu nitelikleri zengin bir protein içeriğine sahiptir. Anne sütünde protein ve minerallerin inek sütüne göre daha az olması, sindirim ve böbrekler açısından bebeğin yüklenmesini önler. Anne üstündeki demir, çinko gibi minerallerin emilimi, inek sütüne göre çok daha fazla, örneğin demir için beş katıdır. Anne sütünde sindirimi kolay doymamış yağ asitlerinin oranı yüksektir. Beyin ve sinir sistemi için şart olan temel ve zorunlu yağ asitleri ise inek sütüne göre 8 kat olup, ilk 4 ay boyunca bebek tarafından sentezlenememektedir.

Baby breastfeeding

Tabi ki tüm bunlar demek değildir ki çocuğunuza asla mama vermeyin. Yapmanız gereken en azından ilk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütüyle beslemek. Ardından takviye olarak evde hazırladığınız ve organik olması çok çok önemli olan mamaları yedirebilirsiniz. Fakat anne sütünü tamamen keserken iki kere düşünmeliyiz. Çünkü bebeğinizi ne kadar uzun süre anne sütüyle beslerseniz bağışıklık sistemi o kadar güçlü olacaktır.
 

Gülşah Satun

Gülşah Satun, Ankara Üniversitesi'nde sosyoloji bölümü öğrencisi. Sıradanlığa, kalıplara, önyargılara ve sorgulamayan akla düşman, varoluşa hayran... Ankara'nın bozkırına "sosyolog olcam ben" deyip gelmiş hatun kişisi. Sosyolog olcam derken düşe kalka gittiği yolda bizimle karşılaştı ve Kadınım Mutluyum deyip bu mutluluğunu diğer kadınlarla da paylaşmak için yol arkadaşımız oldu. Toplumlu, kalıplı, ataerkilli, femisitli bi' şeyler demek isterseniz, aslında herhangi bir şey söylemek isterseniz [email protected]'dan ulaşabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply