Şef Olmak Derken?

Benim hayatımdaki değişimlere bağlı olarak ve gelen okur eğilimleri doğrultusunda bu bölümün adını şef olmak olarak değiştiriyoruz. Okul dönemi ve sonrasında edineceğim deneyimleri bu başlık altında sizlere aktaracağım. Amacım; kariyerinize bambaşka bir yön verme aşamasında iseniz, bu karara yardımcı olmak! Johnson And Wales Üniveristesi Mutfak Sanatları Bölümü öğrencisi olarak anlatacaklarım sizlere bir fikir verebilir, yol gösterebilir, kariyer kararınızda sizlere  yardımcı olabilir. İnanın bu kararın nekadar zor verildiğini çok iyi biliyorum. Benim karar verme sürecimde bana yol gösterecek tek kaynak sevgili Murat Bozok’un bloguydu. Her sayfasını belki iki kere okudum ve mutlaka okumanızı tavsiye ederim (muratbozok.com). Tabiki 2009 da Murat Bozok la başlayan bu serüven geçen dört yılda Gordon Ramsey’den Ferran Adria’ya, Daniel Boulud’tan Thomas Keller’e, Jiro Ono’dan Rene Redzepi’ye kadar  kitaplar yazmış, TV programları yayınlanmış, filmleri çekilmiş bu ünlü şeflerle devam etti. Hemen bir kaçını tavsiye edeyim.

sef-olmak

Picture 1 of 2

El Bulli: Cooking in process: Bu filmi izledikten sonra butun gece uyuyamamıştım. Bu meslekte olduğu gibi tüm mesleklerde de geçerli olan inovative olmak ( bu kelimeyi sürekli veya sürdürülebilir yenilikçilik olarak çevirebiliriz), bir restorantta nasıl uygulanırı izleyeceksiniz. Bir sefin yeniliğe açlığını ve o uğurda yaptığı çalışmaları izlemek oldukça ilham verici.
Jiro Dreams Of Sushi: Bu film bir mutfak hikayesinden çok, bir felseyeyi anlatıyor. Diyor ki; ne istiyorsun bu hayatta? Ne olmak istiyorsun? Ne yapmak istiyorsun ? Bunu bul ve ölene kadar bunun için çalış. Mutluluğu ancak böyle bulabilirsin. Bu sorular herhalde insanın kendine sürekli sorduğu, cevabını aradığı sorular.Bakalım filmin sonunda Jiro Ono’nun o gülümsemesi beni ağlattığı gibi sizide ağlatacak mı?
Letters to a young chef/ Daniel Boulud: Bu kitap şef olmak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir başucu kitabı. Türkçesinin olup olmadığını bilmediğim kitabın İngilizcesini bulabileceğinizi umuyorum. Bulamazsanız bana bir mail atın yeter.
Bu köşede her pazartesi sizlere okulda edindiğim deneyimlerden, izlediğim okuduğum, duyduğum bana ilham veren şeflerden bu mesleğin artılarından eksilerinden dilim döndüğünce bahsedeceğim. Merak ettiklerinizi bana emaille iletebilirsiniz.

Hakkında Gökhan Özyürek

avatar
Yıllarca ne iş yapabilirim ki ben diye sordu kendi kendine. Bir sahil kentinde salata yaparken erdi farkına hayalinin. Sene 2011 olduğunda Marmara İşletme' nin güzide mezunlarından aslan parçası bir şef aşçı doğuyordu. Kariyerine, 1,5 yil New York ta calisarak basladiktan sonra Johnson & Wales Universiy Ascilik bolumunde ogreci olarak devam ediyor. Kasim ayinda okulunu bitirmesi beklenen sevgili editörümüze Allah' tan Michelin yildizli mutfaklarda calismayi nasip etmesini diliyoruz.

Buna da Göz Atın

dekorasyonda sıcak renkler

Dekorasyonda Sıcak Renkler Nasıl Kullanılır?

Dekorasyon aşıklarına dekorasyonda sıcak renkler kullanma rehberi! Havaların soğumasıyla birlikte ev dekorasyonunda küçük değişiklikler yaparak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir