epilasyon

Hangi Epilasyon Yöntemi En İyisi?

İstenmeyen tüyler, hemen her kadının problem ettiği şeylerden biri. Her ne kadar hayatımızı olumsuz etkileyecek kadar önemli olmasa da ‘kendi isteğimizle’ istenmeyen tüylerden kurtulmayı tercih edebiliriz. Bunun için de eskiden beri geliştirilen çeşitli yöntemler var. Ağda, lazer, tıraş gibi farklı yöntemlerle bu tüylerden kurtulmak mümkün. Peki en iyi ve kesin çözüm hangisi? Hangi yöntemi kullanarak daha iyi sonuç alınabilir? İşte istenmeyen tüyler için en iyi epilasyon yöntemi.

Epilasyon yöntemlerinin hepsi tüylerden kurtulmak için yeterli olsa da süresi, etkisi, uygulama anındaki kolaylığı gibi farklı özelliklere sahip. Tüylerinizin sıklığı, kalınlığı, tüylü olan bölgeniz gibi farklı etkenler de bu yöntemleri tercih etmenizde etkili. Peki hangi yöntem daha iyi sonuç verir?

agda-urunleri

En bilinen yöntem hiç kuşkusuz ağda yöntemidir. Tüm vücut için kullanılabilen ağda, kendi içinde de çeşitlere ayrılır. Genel olarak tüyleri kökünden almaya yarayan ağdayı pek çok kişi tercih eder. Tüyleri kökünden aldığı için tüylerin tekrar uzama süresinin daha uzun olmasını sağlar. Bu da ağdanın ayda bir ya da  iki kere yapılmasını gerektirir. İyi yanı bu olsa da ağda uygulanma sırasında büyük bir acı verir. Acı eşiğiniz düşükse bu kısım sizi zorlayacaktır.

fft99_mf8839416

Tüylerden sonsuza kadar kurtulma vaadi veren lazer yöntemi de son zamanlarda birçok kadın tarafından tercih ediliyor. Kıl köklerini yakarak tekrar çıkmasını engelleyen bu yöntem hem daha pahalı hem ağda kadar olmasa da acılı hem de kesin sonucu olmayan bir yöntemdir. Tüyleriniz ince ve sarıysa bu yöntem sizde işe yaramayacaktır. Lazerin ciltteki etkileri de düşünüldüğünde çok iyi bir yöntem olduğu söylenemez.

Close-up of woman shaving her leg

Son zamanlarda birçok kadının tercih etmeye başladığı tıraş yöntemi de kendi içinde avantaj ve dezavantaja sahip. Ancak acı çekmek istemeyen, cildinde tahriş ve leke oluşmasını istemeyen, kısa sürede yapılabilecek bir yöntem arayanlar için tıraş en iyi epilasyon yöntemidir. Birçok kişi tıraş yönteminin tüyleri sertleştirdiğini ve çoğalttığını düşünse de bu doğru değildir. Uzmanların da söylediği gibi yalnızca tüylerinizi kökünden almayıp kestiğiniz için ilk uzadığında küt bir şekilde çıkar. Bu da tüylerinizi sert algılamanıza sebep olur. Oysaki herhangi bir çoğalma ve sertleşme olmaz.

 

Hakkında Damla Akar

avatar
İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

Buna da Göz Atın

stüdyo daire nasıl dekore edilir

Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

Büyük şehirde ve tek başına yaşayanlar için stüdyo daireler en iyi seçim. Sıcak ve fonksiyonel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir