evde sabun yapımı

Evde Sabun Yapımı ve Fikirleri

Son zamanlarda artan kimyasal kullanımı yüzünden birçok kişi her şeyin doğalına yönelmeye başladı. Yiyecekleri hazır almak yerine evde kendi imkanlarınızla yaparak birçok zararlı kimyasaldan kendinizi arındırabilirsiniz. Madem yiyecekler yapılabiliyor sabun, deterjan gibi temizlik ürünlerini de kendimiz elde edebilir miyiz? Elbette.

İşte evde kendi sabununuzu üretmeniz için sabun yapımı hakkında ipuçları.

Evde sabun yapımı son derece basit bir işlemdir. Doğru malzemeleri bir araya getirerek sevdiğiniz kokuları taşıyan sabunlar elde edebilirsiniz. Sabun yapımında kullanılan malzemeler baz ve asittir. Bu malzemeler kullanılarak sabun elde edebilirsiniz. Kokulu olması için ise farklı bitkisel malzemeler kullanabilirsiniz.

Portakal Kokulu Evde Sabun Yapımı

300 ml zeytinyağı, 2 kaşık sodyum hidroksik, 5 ml portakal yağı, 5 ml defne yağı ve 5 ml badem yağı kullanarak hem cildinize iyi gelen hem muazzam kokan bir sabun elde edebilirsiniz. Elbette sabun yaparken sabun kalıplarına da ihtiyacınız olacak. Cam ya da ısıya dayanıklı olan plastik kaplar kullanabilirsiniz.

Cam bir kabın içerisine sodyum hidroksiti koyduktan sonra su ile karıştırın. Daha sonra üzerine zeytinyağı ve yağları ekleyin. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra kalıplara döküp buzdolabında yaklaşık iki gün bekletin. Sabunuz kullanıma hazır.

Mis Kokulu Lavantalı Sabun Yapımı

210 ml zeytinyağı, 30 gr kostik soda, 65 ml su, lavanta yağı ve lavanta çiçeği kullanarak yapabilirsiniz. Öncelikle kostik soda kullanacağınız için koruyucu bir gözlük takmalısınız. Cam kasenin içine kostik sodayı koyduktan sonra su ekleyin. Yavaşça karıştırarak ortaya çıkan gazı solumamaya dikkat edin. Küçük bir tencerede lavanta yağını ısıtın ve daha sora kostik sodayı yavaş yavaş ekleyin. Jel kıvamını alana dek el blendırı ile karıştırın. İçerisine lavanta yağı ve lavanta çiçeği ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı kalıplara dökmeden önce kalın içerisinde lavanta çiçekleri yerleştirin. Bu şekilde sabununuzun üst kısmında lavanta çiçekleri görünecek ve hoş bir görünüm alacaktır. Mis kokulu sabun hazır.

Dilerseniz farklı, dekoratif kalıplar kullanarak kokulu süs sabunları da yapabilirsiniz. Farklı malzemeler kullanarak kokularını değiştirebilir ve kendi zevkinize göre şekil verebilirsiniz.

 

Hakkında Damla Akar

avatar
İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

Buna da Göz Atın

stüdyo daire nasıl dekore edilir

Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

Büyük şehirde ve tek başına yaşayanlar için stüdyo daireler en iyi seçim. Sıcak ve fonksiyonel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir