Cilt Sağlığı

Yine en güzel giysimiz cildimiz diyerek havalar da soğumuşken Cilt Sağlığı mız için nasıl beslenmemiz gerektiğine bir kere daha göz atalım.

kırışık

Küçük meyveler kırışıklarla savaşır
Küçük meyveler vitamin, mineral ve fitonutrient antioksidan bakımından zengin olduklarından yaşlanma sürecini geciktirici etkileri vardır. Örneğin yabanmersini, portakala göre üç kat daha fazla antioksidana sahip bir gençlik meyvesidir. Bir avuç çilek de vücudumuzun her gün kolajen üretimi için gereksinim duyduğu antioksidan C vitamini ihtiyacını karşılar. Mükemmel bir cilt için her gün bir ya da daha fazla yarım fincanlık porsiyonlar (yaklaşık 30 adet) yiyebilirsiniz.

 

kavun

Kavun cildin pul pul dökülmesini önler
Yoğun bir betakaroten kaynağı olan kavun genellikle kol arkalarında oluşabilecek lekelere engel olur ve aynı zamanda bir diyet tatlısıdır. Kavun, kolajen hasarını en aza indirerek kırışıklıklarla savaşmaya yarayan karoren içermektedir. Haftada en az 3 kez, birkaç dilim kavun yenmesi cildin pul pul dökülmesini engelleyecektir.

brokoli

Brokoli cildin elastikiyetini korur
Diğer bütün yiyeceklerden daha fazla antioksidan A ve C vitamini içermektedir. Aynı zamanda cilt kanseriyle savaşan maddelere de sahiptir. C vitamini cildin elastikiyetini korur ve çürükleri önler. A vitamini de akne tedavisine yardımcı olur. Gün aşırı birkaç çiçek ya da büyük bir sap brokoli yemek cildimiz için çok faydalı olacaktır. Daha da faydalı olmasını isterseniz, ya çiğ ya da buharda hafif pişmiş şekilde tüketebilirsiniz.

havuç

Havuç cildi korur
Ne kadar istiyorsanız yiyin; havuç vücudunuzda cildi pürüzsüzleştirici A vitaminine dönüşen betakaroten deposudur. Bu madde de havuç, tatlı patates ve turuncu renkli meyve sebzelerde bulunur. Aynı zamanda cilde nüfuz ettiğinde 24 saatlik güneş koruması da sağlayan havuç, günlük A vitamini ihtiyacımızın da iki katını karşılar. Günde bir havuç yemek cilt için oldukça yararlı olacaktır.

sarımsak

Sarımsak cilde ışıltı verir
Sarımsağı günlük alışkanlıklarınızın içine katın; çünkü içinde hem mükemmel ciltiçin gerekli olan kükürt, hem de serbest radikallerle savaşan fitronutrient’ler vardır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir; güçlü bir antioksidandır ve toksin arındırıcıdır. Taze sarımsak doğrandığında, rendelendiğinde, dövüldüğünde ya da çiğnendiğinde vücuda girdiğinde çok yararlı olacak olan enzimleri ortaya çıkar. Her gün bir diş sarımsak tüketmeye özen gösterin.

maydonoz

Maydanoz cilt için çok önemli
Maydanozda çok sayıda vitamin vardır. Her bir dalı betakaroten, B1, klorofil, kalsiyum ve narenciyelerden çok daha fazla C vitamini içerir. Maydanoz cildinizin sıkı tutulmasını sağlar ve alyuvar üretiminde önemli rol oynar. Aslında solgun bir cilt folik asit eksikliğidir ve yarım fincan maydanoz günlük folik asit ihtiyacınızı karşılar.

zeytinyağı

Zeytinyağı kırışıklık kürü
Sıkı ve pürüzsüz bir cilt için aldığınız zeytinyağı miktarını artırın. Tekli doymamış yağlar cilt için oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar yüksek miktarda zeytinyağı, sebze ve yeşillik tüketenlerin daha az kırışıklığa sahip olduğunu ortaya çıkarmış. Her gün bir ya da iki yemek kaşığı zeytinyağını beslenme programınızda sabitleyin.

somon

Somon yüz dostu yağ asitleri
Balıklar cilt dostu, iltihaplı sivilceleri kurutmaya ve cildi nemlendirmeye yarayan Omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Deniz somonundaki gerekli yağ asitleri kolajenlere hasar veren serbest radikallerle savaşır ve yüzdeki ince çizgilerin yok olmasını sağlar. İdeal Omega-3 yağ asidi alımı haftada 7 gramdır ve bunu da haftada iki veya üç kez balık yiyerek alabilirsiniz. Pürüzsüz bir cilt için haftada en az 3 kez uskumru, somon, ton balığı ve alabalık gibi soğuk ve derin deniz balıklarını yemeye özen gösterin.

nem

Yemişler cildi içeriden nemlendirir
Tekli doymamış yağların ilk kaynağı olan yemişler cildinizi içeriden nemlendirirler. Cildiniz için en faydalı yemişler badem, ceviz , soya yemişi, ay çiçeği ve kabak çekirdeğidir. Badem cildiniz için yararlı olan yağları, proteini, E vitaminini, kalsiyumu ve çinkoyu içinde barındırır; kısacası cildinizin epidermisini sağlıklı kılacak her şeyi… Cevizler de sıkı bir cilt için gerekli olan Omega-3 yağ asitleriyle doludur. Haftada birkaç kez bir ya da iki yemek kaşığı bu yemişlerden tüketmeye özen gösterin.

Hakkında Gülşah Satun

avatar
Gülşah Satun, Ankara Üniversitesi'nde sosyoloji bölümü öğrencisi. Sıradanlığa, kalıplara, önyargılara ve sorgulamayan akla düşman, varoluşa hayran... Ankara'nın bozkırına "sosyolog olcam ben" deyip gelmiş hatun kişisi. Sosyolog olcam derken düşe kalka gittiği yolda bizimle karşılaştı ve Kadınım Mutluyum deyip bu mutluluğunu diğer kadınlarla da paylaşmak için yol arkadaşımız oldu. Toplumlu, kalıplı, ataerkilli, femisitli bi' şeyler demek isterseniz, aslında herhangi bir şey söylemek isterseniz gulsah@kadinimmutluyum.com'dan ulaşabilirsiniz.

Buna da Göz Atın

Helsinki gezi rehberi

Helsinki Gezi Rehberi; Helsinki’de Gezilecek Yerler

Finlandiya’nın başkenti Helsinki, doğal parklarından mimari yapılarına, adalarından pazarlarına kadar gezilecek pek çok yeri olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir