Havalar güzelleşmeye başladı, yaz kapıda. Daha ince hissetmek istemez misiniz? Ama önce bir konuda anlaşalım hanımlar, incecik vücutlar öyle mucizevi bir şekilde ortaya çıkmıyor. Ama birazcık çalışmayla istediğiniz vücuda erişmek sadece sizin elinizde. Aynı zamanda uygulayacağınız bir egzersiz programı ve diyet sizi yaza çok güzel bir şekilde hazırlayacaktır. İlk önce egzersizle başlayalım.

1. Adım: Kendinize bir Pedometre alın.
Pedometre günlük olarak adımlarınızı sayan bir araç. Genellikle belinize takıp çıkabilirsiniz. Küçüklüğü nedeniyle kimse fark etmeyecektir. Bir pedrometreye sahip olmamanız için hiç bir sebep yok.
Günlük olarak 5000 ile 10000 arasında adım atmaya çalışın. Bu size çok gibi görünebilir fakat 5000 adım 2 kilometre gibi bir mesafeye eşit. Yürümek için bahaneler bulun. Yakın mesafelere yürüyerek gitmeye çalışın. 10000 adım başlarda biraz pratik gerektirir ama alıştığınız zaman farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz.

1. adım

2. Adım: Merdiven kullanın.
Herhangi bir yerdeki merdivenleri hızlı hızlı inip çıkın. Çok yorucu olacaktır ama kendinizi Rocky gibi hissetmemeniz için bir sebep yok. Tekrar edin hanımlar “acı yok,acı yok!!” İş yerinizde, evde asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri tercih etmeye çalışın.

2adım

3. Adım: Squat yapın.
Yani çömelip kalkma hareketi. Bütün kaslarınızı aynı anda çalıştıran bir hareket. Squatı günün her saati her anı yapabilirsiniz. Televizyon izlerken, yemek yaparken, dişlerinizi fırçalarken, squat için kötü bir zaman yoktur.
Squat hareketi 3 farklı şekilde uygulayabilirsiniz.
– Düzenli eski stil squat: Kollarınızı ileriye doğru uzatın gergin bir şekilde tutun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve sanki küçük bir tabureye oturuyormuş gibi yapın. Sırtınızı asla kambur tutmayın. Çömelin ve kalkın. Kalçanızın bacaklarınıza değmesine izin vermeyin.
– Zıplamalı squat: Adından da belli olduğu gibi squat hareketini aynen yaparken çömeldikten sonra kalkarken zıplayın.
– Belgian squats: İki elinize ağırlık alın. Kollarınızı yere paralel şekilde uzatın. Bir bacağınızı tabure ve ya sehpa gibi çok yüksek olmayan bir yere 90 derece açı olacak şekilde yerleştirin. Yerde duran bacağınızı yavaş yavaş kırmaya başlayın. Yüksekte duran bacağınız göğsünüze değene kadar yapın sonra tekrar kalkın.

3.adım

4. Adım: İp atlayın.
Bu size sadece çocukların yapacağı bir şey gibi gelse de ip atlamak kalori yakmanıza yardımcı olacak bir egzersizdir. Sadece kalori yakmanıza değil, çeviklik kazanmanıza ve incelmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bir atlama ipini en fazla 5-10 liraya alabilirsiniz. Hem çok eğlenecek hem de kalori yakacaksınız. Daha güzel bir ikili olamaz.

4. adım

5. Adım: Aralıklı egzersiz yapın.
Bu adım çok kısa sürede çok hızlı ve sert egzersiz gerektirir. Mesela 3 tur koşup sonrasında 1 turda olabildiğince hızlı koşmak olabilir. Bu sizi biraz fazla yoracaktır ama zaten amaç da o değil mi?
Bu yöntem daha çok kalori yakmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. İlk başlarda bir kaç egzersiz hareketinizi daha hızlı yapmaya çalışarak başlayın daha sonra hepsini hızlandırdığınızda siz de farkı göreceksiniz.

5

6. Adım: Krikolar atlaması yapın.
Adının bu olduğunu bilmediğiniz ama ilk okul ve lisede mutlaka yaptığımız bir hareket. Bu hareketi tek başına yapmak biraz sıkıcı olabilir. Tek başına bu hareketi yapmak yerine başka egzersiz hareketlerinin sonuna bunu ekleyin. Mesela bir kilometre koştuktan sonra bu hareketi 20 kere yapın. Üst vücut için gerçekten sağlam bir egzersiz olacaktır.

6

7. Adım: Bisiklete binin.
Bisiklete binmek günlük hayatta çalıştırmadığımız kaslarımızı çalıştırır. Kendinizi bu konuda biraz zorlayın. Dağ bisikletine binebilirsiniz mesela. Bisiklete binmek sizi daha kısa sürede istediğiniz bacaklara ulaştıracaktır. Normal olarak pedalları çevirmek yerine vitesini küçültüp daha hızlı şekilde çevirerek kullanmaya çalışın.

7

8. Adım: Makas hareketi yapın.
Yere sırt üstü uzanıp ellerinizi yere koyun, bacaklarınızı yukarı kaldırın ve makas hareketini yapın. Bu hareket hiçbir ekipmana sahip olmanızı gerektirmeden size daha düz bir karın bölgesi sağlayacaktır.

8

9. Adım: Dans edin.
Evde kimse yokken veya odanızda yalnızken müziği son ses açın ve dans edin. Hem kendi kendinize çok eğlenip hem de bolca kalori yakabilirsiniz. Veya bir dans kursuna katılıp bunu bir spor olarak yapabilirsiniz.

9

10. Adım: Bir takım sporu yapın.
Basketbol, voleybol, futbol gibi bir amaca yönelik sporlar yapın. Rekabet gerektiren sporlar yapmak hem sporun monotonluğunu kıracaktır hem de çok daha eğlenceli olacaktır.
Ve bu tarz sporları yapmak tek başına spor yapmaktan daha çok kalori harcatır. 1 saat futbol oynamak 720 kalori yaktırırken kendi başınıza yapacağınız bir egzersizde sadece 200 kalori yakabilirsiniz.

10

11. Adım: Lunges hareketini yapın.
Önünüze doğru bir adım atın, iki elinize ağırlık alın ve yavaş yavaş öne doğru ağırlığınızı verin. Resimdeki pozisyona gelinceye kadar devam edin. Daha sonra diğer ayağınızla tekrarlayın. Bacak ve karın kaslarınız için oldukça yararlı bir egzersiz olacaktır.

11

12. Adım: İncelmenin kilo vermekle aynı şey olmadığını unutmayın.
Kilo vermek ile incelmek arasında büyük bir fark vardır. Yağ ile kas aynı hacimde değildir. Bu yüzden yağ verip kas aldıkça incelirsiniz fakat tartıda fark olmayabilir. Önemli olan sayılar değil sizin kendinizi nasıl hissettiğinizdir.

600px-Get-Thinner-Thighs-Step-12

Mutlu Kalın.

Kaynak: WikiHow

avatar
Ece X.

Merhaba! Ben Ece, Marmara Üniversitesi İşetme mezunuyum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşmak en büyük tutkum. Yazılı olarak buradan, izlemek isterseniz eğer beni Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Mutlu Kalın!

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.